Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Redakcyjne, Przeglądy nowości, Książki
Opublikowany: 2020-05-22 11:31
Licencja: wolna licencja

Histmag.org zainaugurował cykl wirtualnych spotkań autorskich

Czas przedłużającej się pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń spowodował, że niemożliwa stała się organizacja wydarzeń kulturalnych, w tym spotkań autorskich. Z tego też powodu postanowiliśmy stworzyć nowy cykl, w ramach którego autorzy książek będą mogli wirtualnie spotkać się z Czytelnikami i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania.

Gościem pierwszego histmagowego spotkania autorskiego, które odbyło się w czwartek, 21 maja, był Marek Teler, dziennikarz, popularyzator historii, bloger oraz współpracownik portalu Histmag.org. Autor interesuje się genealogią, historią kobiet oraz popkulturą. Jest autorem m.in. takich publikacji jak: „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”, „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” czy „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”. Niedawno ukazał się audiobook ostatniej z wymienionych książek.

Całej rozmowy można posłuchać tu:

Marek Teler od kilku lat wytrwale tropi losy zapomnianych artystów. Podczas spotkania autorskiego wyjaśnił dlaczego zajął się akurat tym tematem oraz jak wygląda jego codzienna praca nad artykułami przedstawiającymi sylwetki gwiazd 20-lecia międzywojennego. Przypomniał m.in. barwne dzieje Iny Benity. Opowiedział też o dziejach Franciszka Brodniewicza, jednego z najpopularniejszych polskich amantów, który utrzymywał swoje życie rodzinne w ścisłej tajemnicy oraz o Witoldzie Zacharewiczu, który zginął bardzo młodo, bo w 1943 roku, mając zaledwie 29 lat, w Auschwitz, a także przybliżył historię Zbigniewa Staniewicza, aktora, wojskowego, który wstąpił też do seminarium duchownego, lecz zamiast składania ślubów kapłańskich, wybrał sakrament małżeństwa, a jego życie zakończyło się tragicznie.

To zaledwie niektóre z poruszonych tematów, ponieważ odpowiadając na pytania Czytelników autor przybliżył także sylwetki artystów, którzy kontynuowali swoją karierę po II wojnie światowej oraz opowiedział o jawnych teatrach, które działały podczas II wojny światowej w Generalnym Gubernatorstwie (głównie w Warszawie i Krakowie), pod nadzorem i cenzurą okupacyjnych władz niemieckich.

Marek Teler
„Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Format: MP3
ISBN: 978-83-65156-32-7
Czas: 2:09:56

Zobacz też nasze pozostałe e-booki!

Przejdź do opcji zakupu wersji e-book książki

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy