„Historia Chińczyków”. Pomocnik Historyczny POLITYKI – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-08-20 17:40
wolna licencja
poleć artykuł:
W lipcowym wydaniu Pomocnika Historycznego zaprezentowane zostały dzieje cywilizacji chińskiej od starożytnego cesarstwa, poprzez republikę, bastion komunizmu, mocny militarnie, ale ubogi gospodarczo i cywilizacyjnie. Wreszcie: państwo, które wyrosło na drugie mocarstwo świata.
REKLAMA

„Historia Chińczyków”. Pomocnik Historyczny POLITYKI – recenzja i ocena

Pomocnik Historyczny POLITYKA
„Historia Chińczyków” Wyd. II
nasza ocena:
9/10
cena:
28,99 zł
Wydawca:
POLITYKA
Rok wydania:
2022
Okładka:
klejona
Liczba stron:
140
Premiera:
20.07.2022 r.
Format:
A4

Truizmem będzie stwierdzenie, że po raz kolejny „Polityka” dostarcza czytelnikowi rzetelną publikację. Tym razem mamy okazję zapoznać się z długą i skomplikowaną historią Chin. Podobnie jak w przypadku poprzednich Pomocników Historycznych to zasługa odpowiedniego doboru autorów poszczególnych tekstów. Warto wspomnieć, że jest to wznowienie, co jest dobrą decyzją wydawcy.

Treść numeru została podzielona tradycyjnie na artykuły poświęcone historii politycznej, w tym teksty poświęcone wpływowi geografii (znakomity artykuł Jędrzeja Winieckiego) na dzieje Państwa Środka oraz Detale. W tej odsłonie Pomocnika to Detale są prawdziwymi perełkami. O tym nieco niżej.

Przewodnik otwiera tekst pt. Kto jest Chińczykiem pióra Krzysztofa Gawlikowskiego, poruszający kwestię tożsamości narodowej, tworzenia się chińskiego etnosu, poczucia przynależności do poszczególnych prowincji, a także statusu Hongkongu i specjalnego regionu administracyjnego Makau, w którym nadal oficjalnym językiem urzędowym jest… portugalski. Krzysztof Gawlikowski analizuje tutaj również przypadek Tajwanu, który był uważany za prawdziwe Chiny.

Kolejne teksty opisują linearnie dzieje Chin przez ich kolejne fazy. Omawiają one nie tylko zmiany władzy i systemów politycznych, ale także przemiany ekonomiczne w Chinach i wpływ Chin na gospodarkę światową aż do dzisiaj. Uwagę czytelnika musi zwrócić wpływ, jaki na dzieje Chin wywarły czynniki zewnętrzne, najpierw Mongołowie, potem Mandżurowie. Niemal 30 stron przewodnika zostało poświęconych meandrom wydarzeń z XX wieku, z naciskiem na komunizm i rolę partii. Sporo, ale to trafna decyzja, jeżeli weźmiemy pod uwagę dzisiejszą pozycję i znaczenie Chin. Mamy tutaj również interesujące teksty poświęcone dziejom języka i systemów filozoficznych. Tom zamyka tekst Bogdana Góralczyka poświęcony sukcesowi gospodarczemu Chin ostatnich 40 lat oraz stawiający pytanie, czy faktycznie istnieje model chiński w gospodarce i jakie będą jego losy.

REKLAMA

Jak wspomniałem, uznanie budzi bogactwo tekstów zamieszczonych w części pt. Detale. Należy dodać, że zostały one rozmieszczone po całym przewodniku, stanowiąc znakomite uzupełnienie tekstów poświęconych stricte dziejom politycznym i kulturowym Chin.

Czytelnik znajdzie tutaj nie tylko informacje na temat języka chińskiego, zasad jego transliteracji, sposobu czytania, a także motywów obecnych w literaturze chińskiej, przyczynki dotyczące powstania Wielkiego Muru oraz terakotowej armii. Kolejne teksty odnoszą się również do kategorii kojarzonych z Chinami: chińskich sztuk walki, odmiennej (ale popularnej w Polsce) kuchni, słynnej porcelany, dziejów i zasad kalendarza chińskiego czy postaci Bruce’a Lee.

W moim odczuciu najciekawsze teksty były poświęcone dziejom tradycji filozoficznych w Chinach, dodajmy: jedynego państwa bez oficjalnej religii, ale mającego własny system filozoficzny – konfucjanizm. Autorzy poruszają problematykę wpływów taoizmu, buddyzmu, islamu na Chiny, dziejów chrześcijaństwa. Ciekawy okazał się ustęp poświęcony podstawowym odmiennościom między cywilizacjami zachodnią a chińską. To interesujące uzupełnienie tekstu na temat obecnego stanu kultury chińskiej.

Recenzowany Pomocnik Historyczny, podobnie jak i cała seria, został opatrzony bogatą warstwą ilustracyjną oraz licznymi mapami. Uzupełnia go kalendarium zamieszczone na pierwszej stronie. Warto także podkreślić, że teksty czyta się niezwykle przyjemnie.

Czytelnik otrzymuje więc całościowe ujęcie tematyki Państwa Środka – jego burzliwej historii, bogatej kultury i systemów filozoficznych i religii, cywilizacyjnych i politycznych odmienności. W Detalach zawarto niemal wszystkie najistotniejsze kategorie, które kojarzą się z Chinami. Publikacja pomaga więc znaleźć odpowiedzi na pytania o źródła odrębności chińskiej cywilizacji i dlaczego z Chinami liczą się, albo muszą się liczyć wszyscy. Zachęcam do lektury.

Kup nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI – LINK!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Cezary Wołodkowicz
Historyk i tłumacz. Pasjonuje się dziejami epoki napoleońskiej i historią wojskowości. Niepoprawny fan Arsenalu Londyn.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone