Historia Mówiona – Zapomniane Obozy Nazistowskie

opublikowano: 2008-02-06 19:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Ośrodek Karta organizuje kolejny projekt w ramach programu Historii Mówionej. Tym razem tematem są zapomniane obozy nazistowskie znajdujące się na terenie całej Polski oraz świadkowie ich historii.
REKLAMA

W ramach projektu Ośrodek Karta poszukuje osób na terenie całego kraju, które przebywały lub mieszkały w pobliżu mało znanych, dziś często zapomnianych obozów koncentracyjnych lub obozów pracy. Celem akcji jest utrwalenie i zachowanie pamięci o miejscach kaźni z czasów II wojny światowej, dlatego ośrodek chce dotrzeć do jak największej liczby bezpośrednich świadków. Relacje osób mają dotyczyć nie tylko samego pobytu w obozie, ale też losów przed i powojennych. Rozmowy i opowieści zostaną nagrane w postaci dźwiękowej (niektóre też w formie video) i zasilą zbiory Archiwum Historii Mówionej. Ośrodek Karta prosi zainteresowanych o kontakt (e-mail: [email protected]">[email protected])">[email protected])

Archiwum Historii Mówionej zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem materiałów w formie relacji dźwiękowych dotyczących historii XX w. W chwili obecnej zbiór muzeum liczy około 2000 wywiadów w formacie audio i video. Najstarsze relacje pochodzą z 1987 r. i są to wspomnienia mieszkańców dawnych Kresów, oraz osób represjonowanych na wschodzie.

Więcej informacji o Archiwum Historii Mówionej i o akcji „Zapomniane Obozy Nazistowskie” można znaleźć na stronach internetowych "Ośrodka Karta":www.karta.org.pl, oraz "Domu Spotkań z Historią":www.dsh.waw.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone