Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne, Książki
Opublikowany: 2022-02-08 11:36
Licencja: wolna licencja

Historia Zebrana: Oto 6 najlepszych książek historycznych 2021 roku!

Za najlepsze publikacje historyczne 2021 roku jurorzy uznali książki: „Irenka. Dziewczynka z Wilna” (Wydawnictwo Literatura), „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” (Instytut Polonika), „Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991” (Wydawnictwo IPN). Z kolei w głosowaniu internautów zwyciężyły: „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” (Wydawnictwo Azory), „Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego. Część 1: 10 czerwca – 2 września 1944 r.” (Muzeum Powstania Warszawskiego), „Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA” (Wydawnictwo Replika). Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
REKLAMA

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (łącznie w całym roku oddano około 5 tys. głosów potwierdzonych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.  

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Głosami jury nagrodę w tej kategorii otrzymała publikacja Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej „Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991” autorstwa Pawła Miedzińskiego. - Obszerna monografia, która zwraca uwagę nie tylko swoim monumentalnym rozmiarem! Nawet nieporęczny format wydania broni się w tym wypadku całkowicie ze względu na dobro opisywanej materii. Cieszą liczne, wysokiej jakości fotografie, podobnie jak nietuzinkowe i bardzo udane rozwiązanie kwestii przypisów. Choć zdjęcia stanowią ważną część pracy, nie ustępują w niczym narracji, kompleksowo i rzetelnie omawiającej podjęte zagadnienie. Prawdziwe kompendium wiedzy na temat CAF - opisuje zwycięską książkę redaktor naczelny Histmag.org Mateusz Balcerkiewicz, juror plebiscytu.

Głosowanie internautów wygrała książka Marka A. Koprowskiego „Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA” (Wydawnictwo Replika). - Oddałem swój głos na tę książkę, ponieważ uważam, że jest to bardzo ważny oraz trudny temat, który wydaje się bardzo przemilczany. Historia ludobójstwa wołyńskiego to część naszej historii, niebywale brutalnej, która trzeba przypominać, a którą przypomina się bardzo rzadko. Aktualnie wydaje się coraz więcej książek na ten temat, powstał film, który szerszej publiczności przybliżył historię naszych kresów. Wcześniej temat Wołynia był całkowicie pominięty. Nawet kiedy chodziłem do szkoły już w latach 90, oraz do szkoły średniej już po 2000 roku, na lekcjach historii żaden nauczyciel nie wspominał nawet na ten temat - uzasadnia swój głos Marek Ruda, internauta biorący udział w plebiscycie.

 Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jurorzy zdecydowali się w tej kategorii nagrodzić publikację Anny Sylwii Czyż i Bartłomieja Gutowskiego „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju”, wydaną nakładem Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. – Takich książek jest za mało, a zdecydowanie ich potrzebujemy! W Polsce nie brakuje "strażników pamięci" – ludzi zafascynowanych historią, chcących poznawać i pielęgnować świadectwa przeszłości dla przyszłych pokoleń. Świetnie przygotowany i bogato ilustrowany „Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju” w swoim zakresie merytorycznym dostarcza im odpowiedniego zaplecza wiedzy oraz informacji, jak pracować w sposób poprawny metodologicznie. Edukowanie chętnych do pracy pasjonatów jest w najlepszym interesie polskich historyków i polskiego dziedzictwa. Dziękujemy i prosimy o więcej! – zachwyca się zwycięską publikacją Mateusz Balcerkiewicz.

Najwięcej głosów internautów w tej kategorii otrzymała publikacja Muzeum Powstania Warszawskiego „Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego. Część 1: 10 czerwca – 2 września 1944 r.”. - Praca gromadzi rozproszone rozkazy dowódców Powstania Warszawskiego. Stanowi niezbędną pomoc dla wszystkich badaczy. Z niecierpliwością będę czekała na kolejne tomy - uzasadniła swój głos na zwycięską książkę Irena Sawicka, uczestniczka plebiscytu.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Nagrodę jury w tej kategorii otrzymała książka Andrzeja Perepeczki „Irenka. Dziewczynka z Wilna” (Wydawnictwo Literatura). - To kolejna wartościowa publikacja, którą Andrzej Perepeczko stworzył dla najmłodszych czytelników. Autor posiada tę niezwykłą umiejętność, która pozwala mu na opowiadanie o sprawach trudnych w przystępny sposób. Doskonale wywiązał się ze swojego zadania, przybliżając młodym czytelnikom dzieje mieszkańców Wileńszczyzny w czasie II wojny światowej. Przez pryzmat losów kilkuletniej dziewczynki poznają oni bowiem losy polskiej ludności, doświadczonej represjami ze strony Sowietów, Niemców i Litwinów. Książka została opatrzona przepięknymi ilustracjami, które stanowią małe dzieła sztuki - o nagrodzonej pozycji opowiada red. Magdalena Mikrut-Majeranek, jurorka plebiscytu. 

Najwięcej głosów internautów zebrała książka Leszka Jodlińskiego „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” (Wydawnictwo Azory). – Czytałam z wielkim szacunkiem dla rodzin opisywanych, ich losów bolesnych. Tematyka bardzo trudna, jednak poruszana z wielką delikatnością, wrażliwością. Trzeba wielkiej odwagi, żeby podjąć takie bolesne tematy i dotknąć ich na wskroś. Autor dokonał tego. Pisze językiem eleganckim, bogatym w środki literackie. I niech takie losy już nigdy się nie wydarzą. – uzasadnia swój wybór Agnieszka Dłociok, internautka biorąca udział w plebiscycie.

Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy! Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: https://historiazebrana.pl.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy