Autor: Paweł Rzewuski
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia życia codziennego i obyczajowości, XVI-XVII wiek, XIX wiek, Polska, Chiny, Mongolia i Korea, Japonia
Opublikowany: 2017-02-03 19:41
Licencja: wolna licencja

Historia herbaty

Herbata znana była Chińczykom już w 2737 roku przed Chrystusem. Do Europy trafiła jednak znacznie później, bo w XVI wieku, za pośrednictwem Rosjan, który ochrzcili ja swojskim terminem czaj.
REKLAMA

Pewien wkład w popularyzację herbaty miał polski podróżnik i misjonarz jezuicki Michał Boym, który opisał napój w swoim Rerum Sinensium Compendiosa Descriptio. Zresztą niedługo później herbata trafiła do Rzeczypospolitej, gdzie była pita między innymi przez Jana Kazimierza. Jednak dopiero z czasem, głównie w wieku XVIII, zyskała ona nad Wisłą na popularności.

W wieku XIX herbata nie była już novum, co nie znaczy, że nie powstawały prace popularyzujące ten napój. Tu należy wymienić chociażby odczyt Jana Wolfganga wygłoszony na posiedzeniu Cesarskiego Towarzystwa Lekarskiego w Wilnie 12 grudnia 1822 roku. Na marginesie warto stwierdzić, że Adam Mickiewicz albo ktoś z jego otoczenia mógł o herbacie wówczas słuchać.

Skład herbaty w Batumi, początek XX wieku (fot. Siergiej Prokudin-Gorski, domena publiczna).

Odczyt dotyczył historii herbaty, jej rodzajów oraz sposobów parzenia. Oto w jaki sposób znawca tematu opisywał, jak napar parzą chłopi azjatyccy:

Wieśniacy przyparzaią liście bez szczególnych ostrożności, bo nie tylko wystawiaią w naczyniach glinianych na ogień i często mieszaią. Wszak że takowa herbata bywa niekiedy bardzo dobra, chociaż się naylaniey przedaie. Cossigny zapewnia, że w Kochinchinie iuż iey nie zwykli wałkować. Wieśniacy iapońscy przecierają herbatę w naczyniu bambusowem dobrze ogrzanem i przesuszają na papierze przez co nie iest tak pomarszczona iak chińska. Niekiedy zrzynaią wierzchołki gałązek herbatnich, a zanurzywszy dowody, zwiiaią w mnieysze lub większe wiązki ,które poźniey obwiiaią iedwabiem.

Odczyt kończyło przestrzeganie przed fałszowaną herbatą, robioną między innymi z liści tarniny i głogu lub czarnego bzu. A wszystko to dlatego, że herbata była wówczas niezwykle droga.

POLECAMY

Kup książkę: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek”
39,9 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org] i Wydawnictwo CM
Liczba stron: 422
Format: 145 x 210 [mm]
ISBN: 978-83-66022-39-3

Książka dostępna także jako e-book w 3 częściach: Część 1, Część 2, Część 3

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy