Historia na głosy. V Kongres Archiwów Społecznych pod patronatem Histmag.org

opublikowano: 2023-09-07 08:33
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać opowieści osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Centrum Archiwistyki Społecznej zaprasza do udziału w V Kongresie Archiwów Społecznych, który odbędzie się 29.09–1.10.2023 roku w Lublinie. Rejestracja trwa!
REKLAMA
Fot. Wojciech Zamecznik, 1948 © Juliusz i Szymon Zamecznik / Fundacja Archeologia Fotografii

Organizowany co dwa lata Kongres to święto pasjonatów, którzy zajmują się oddolnym dokumentowaniem historii.

Tegoroczna edycja Kongresu poświęcona jest historii mówionej – zapisywaniu indywidualnych ludzkich losów, w których odbija się wielka historia, ale również – nie mniej ciekawa codzienność. Warto, aby nagrane opowieści nie milkły w zbiorach archiwów, lecz wybrzmiewały i zostały wysłuchane. Dlatego hasło Kongresu to „Historia na głosy”.

Poznaj program stacjonarny V Kongresu Archiwów Społecznych: LINK
Poznaj program online V Kongresu Archiwów Społecznych: LINK

Większość wydarzeń Kongresu będzie tłumaczona na język ukraiński oraz Polski Język Migowy.

Na Kongresie zaprezentują się archiwa społeczne, które specjalizują się w nagrywaniu i gromadzeniu relacji historii mówionej. Opowieści barmanów czy szpularek ukazane będą poprzez inspirujące projekty artystyczne i kulturalne, bazujące na historii mówionej. Uczestników czekają też warsztaty o sztuce opowiadania, wyzwaniach związanych z przeprowadzaniem wywiadu historii mówionej czy niezbędnym zapleczu technicznym – i wiele innych, dzięki którym nie tylko nauczą się praktycznych umiejętności, lecz także bliżej poznają osoby dzielące z nami pasje i zainteresowania. Wreszcie, goście debaty zatytułowanej „Kiedy opowieści stają się historią?” będą szukali odpowiedzi na pytania: o czym warto opowiadać i jakie historie warto zachować?

Kongres to także okazja do poznania Lublina, m.in. poprzez spacery tematyczne czy odwiedzenie ważnych dla tego miasta instytucji: Bramy Grodzkiej – Teatru NN, lubelskiego oddziału Archiwum Państwowego czy miejsca aktywizowania i integracji społecznej lublinian Baobab, prowadzonego przez Fundację Homo Faber. Wśród wydarzeń towarzyszących Kongresowi znajdzie się także oparty na historiach lublinianek spektakl „Spis kobiet”.

Do uczestnictwa w Kongresie i wzajemnej inspiracji zaproszone są nie tylko osoby, które bezpośrednio zaangażowane są w prace archiwów społecznych lub zbierają relacje historii mówionej, lecz także wszyscy, dla których ważna jest opowieść drugiego człowieka.

______

Historia na głosy. V Kongres Archiwów Społecznych 29.09 – 1.10.2023, w Lublinie i online na kongres.cas.org.pl Zarejestruj się na kongres.cas.org.pl. Zapisy do udziału stacjonarnego trwają do 7 września, zapisy do udziału online do 1 października. Liczba miejsc jest ograniczona. Udział w Kongresie jest bezpłatny. Więcej informacji na cas.org.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone