Autor: Marek Teler
Tagi: Opinie, Sylwetki i biografie, Film i telewizja
Opublikowany: 2019-05-24 10:02
Licencja: wolna licencja

Historia po mojemu: Aleksy Komorowski

Aleksy Komorowski (ur. 1987) – aktor, przedsiębiorca, humanista. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, uczył się też w Giles Foreman Centre for Acting w Londynie (w ramach wymiany studenckiej) i w szkole Lee Strasberga w Nowym Jorku. W serialu historycznym TVP „Drogi wolności” wcielał się w postać Ludwiga Grasnicka. Jego dziadkiem był kierowca rajdowy i wyścigowy Ksawery Frank, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.
REKLAMA
Aleksy Komorowski to młody polski aktor, który rozpoczął karierę nie tylko w Polsce, ale i w Wielkiej Brytanii. W serialu historycznym TVP „Drogi wolności” wcielał się w postać Ludwiga Grasnicka, a w komedii „Dzień dobry, kocham cię” w reż. Ryszarda Zatorskiego zagrał główną postać.

Czy lubiłeś historię w szkole? Tak, historia od zawsze mnie interesowała. W moim życiu była obecna już od najmłodszych lat, kiedy moja babcia opowiadała mi rodzinne historie z czasów Powstania Warszawskiego czy przedwojennej Warszawy.

W jakiej epoce i miejscu chciałbyś żyć? Najbliższe memu sercu i duchowi są dla mnie czasy starożytnej Grecji i Rzymu. Tam chciałbym wałęsać się po uliczkach i dyskutować z filozofami. Bardzo żałuję, że Europa w swoich późniejszych epokach zgubiła ducha czasów antycznych.

Jakie wydarzenie w historii Polski uważasz za najważniejsze? Zdecydowanie jest to odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli.

Jaka jest Twoja ulubiona postać historyczna lub z jaką postacią historyczną się utożsamiasz? Hypatia z Aleksandrii. Jest symbolem cywilizacji, która bezpowrotnie przeminęła pod naporem chrześcijaństwa.

Jaki jest Twój ulubiony cytat historyczny? „Historia jest nauczycielką życia” – „Historia vitae magistra est”

Które wydarzenie historyczne chciałbyś na żywo zobaczyć? Wydarzenia jesieni 1989 roku w NRD, których kulminacją był upadek muru berlińskiego 9 listopada. Miałem wtedy tylko 2 lata.

Które teksty kultury (filmy/seriale/książki/gry komputerowe itp.) nawiązujące do historii lubisz najbardziej? Książka i dobry film na dużym ekranie.

Kto Twoim zdaniem najlepiej pisze/opowiada o historii? Steven Spielberg.

Jaka jest według Ciebie największa zagadka historii? Gdzie znajduje się Arka Przymierza?

Gdybyś mógł wymazać z dziejów jedno wydarzenie/postać, to kto/co by to było? II wojna światowa.

Notował: Marek Teler

Zobacz także inne nasze materiały opublikowane w ramach akcji „Historia po mojemu”!

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Marek Teler
Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy