Autor: Marek Teler
Tagi: Opinie, Historia życia codziennego i obyczajowości, Sylwetki i biografie
Opublikowany: 2019-10-04 06:06
Licencja: wolna licencja

Historia po mojemu: Cezary Łazarewicz

Cezary Łazarewicz (ur. 1966) – dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Histmagowi opowiada o swoich związkach z historią.
REKLAMA
Cezary Łazarewicz

Autor zbioru reportaży Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012), Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich (2013), Elegancki morderca (2015), Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka (2016), Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza (2017) oraz Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej (2018). Za reportaż Żeby nie było śladów otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta otrzymała również tytuł Książki 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Czy lubił pan historię w szkole? Nie, bo wydawała mi się ciągiem niepowiązanych ze sobą dat, nazwisk, wydarzeń, które wkuwałem na pamięć i ciągle mi się myliły epoki, królowie i daty.

W jakiej epoce i miejscu chciałby pan żyć? W latach 60. w Wielkiej Brytanii, gdy rock and roll dotarł z USA do Wielkiej Brytanii i rodziła się muzyka rockowa.

Jakie wydarzenie w historii Polski uważa pan za najważniejsze? Okres kontrreformacji, gdy na Zachodzie dokonywały się strukturalne zmiany w Kościele, a nasz polski wtedy się konserwował.

Jaka jest pana ulubiona postać historyczna lub z jaką postacią historyczną się Pan utożsamia? Lech Wałęsa.

Jaki jest pana ulubiony cytat historyczny? Kto nie był socjalistą za młodu, na starość będzie skurwysynem – Piłsudski.

Które wydarzenie historyczne chciałby pan na żywo zobaczyć? Sobór nicejski, gdzie narodził się zinstytucjonalizowany Kościół.

Które teksty kultury (filmy/seriale/książki/gry komputerowe itp.) nawiązujące do historii lubi pan najbardziej? Film – „Wielka ucieczka”.

Kto pana zdaniem najlepiej pisze/opowiada o historii? Piotr Lipiński i Richard Pipes.

Jaka jest według pana największa zagadka historii? Śmierć Bohdana Piaseckiego.

Gdyby mógł pan wymazać z dziejów jedno wydarzenie/postać, to kto/co by to było? Generał Okulicki. Bez niego nie wybuchłoby Powstanie Warszawskie.

Notował: Marek Teler

Zobacz także inne nasze materiały opublikowane w ramach akcji „Historia po mojemu”!

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Marek Teler
Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy