Autor: Marek Teler
Tagi: Opinie, Sylwetki i biografie
Opublikowany: 2019-06-13 10:30
Licencja: wolna licencja

Historia po mojemu: Pär Sundström (Sabaton)

Sabaton – szwedzki zespół założony w 1999 r., grający muzykę z pogranicza power i heavy metalu. Obecny skład grupy tworzą: Joakim Brodén (śpiew i instrumenty klawiszowe), Pär Sundström (gitara basowa), Christoffer Rörland (gitara), Hannes Van Dahl (perkusja) i Tommy Johansson (gitara).
REKLAMA
Pär Sundström (fot. Tallee Savage)

Teksty piosenek Sabatonu dotyczą przede wszystkim tematyki wojennej, także wydarzeń z historii Polski. W 2008 r. nagrali utwór 40:1 o bitwie nad Wizną, w 2010 r. Uprising o Powstaniu Warszawskim, a w 2016 r. Winged Hussars o udziale husarii w bitwie pod Wiedniem. W styczniu 2019 r. zespół uruchomił kanał na YouTubie Sabaton History, w którym opowiada o opisywanych w swoich utworach wydarzeniach historycznych. Na nasze pytania odpowiada Pär Sundström.

Czy lubiłeś historię w szkole? W ogóle nie lubiłem szkoły, ale historia była chyba jednym z lepszych przedmiotów, których się uczyłem. Zawsze uważałem, że rzeczywistość jest bardziej interesująca niż fikcja czy fantazja. Tak więc, gdy tylko widziałem cokolwiek z napisem „Ten film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach”, zawsze zwracało to moją uwagę. Ale szczerze mówiąc, dopiero później naprawdę zainteresowałem się historią. Piętnaście lat temu zaczęliśmy pisać utwory na temat historii i po drodze nawinęło nam się już kilka tematów.

W jakiej epoce i miejscu chciałbyś żyć? W latach 80. i 90. ze względu na świetną muzykę. Nie chciałbym żyć w dawniejszych czasach, bo nie uważam, żeby były szczególnie dobre. A już na pewno nie chciałbym żyć w czasach, o których piszemy nasze utwory, bo piszemy przede wszystkim na temat wojennej historii. Nawet jeśli jest to w jakimś sensie ekscytujące, wolę o tych wydarzeniach opowiadać niż sam je przeżywać.

Jakie wydarzenie w historii uważasz za najważniejsze? Jeśli chodzi o kształtowanie świata, w którym żyjemy, myślę, że najważniejsze było życie Jezusa i Mojżesza – wpłynęli oni na powstanie światowych religii.

Jaka jest Twoja ulubiona postać historyczna lub z jaką postacią historyczną się utożsamiasz? Bruce Dickinson z Iron Maiden, ale jeśli chodzi o postać z historii, to chyba Thomas Edison, bo bardzo ciężko pracował, aby cały czas wpadać na nowe pomysły.

Jaki jest Twój ulubiony cytat historyczny? Oczywiście jest ich mnóstwo. Teraz najbardziej podobają mi się słowa Daniela Daly’ego [żołnierza Korpusu Amerykańskiej Piechoty Morskiej – przyp. aut.] podczas bitwy pod Belleau Wood we Francji w czasie I wojny światowej: „No dalej, sukinsyny. Chcecie żyć wiecznie?”.

Które wydarzenie historyczne chciałbyś na żywo zobaczyć? Zamordowanie premiera Szwecji Olofa Palmego, aby ta zagadka została rozwiązana. Szwecja zaoszczędziłaby w ten sposób miliony, które przeznaczyła na jedno z najdroższych śledztw wszech czasów.

Które teksty kultury (filmy/seriale/książki/gry komputerowe itp.) nawiązujące do historii lubisz najbardziej? Miniserial „Kompania braci”.

Kto Twoim zdaniem najlepiej pisze/opowiada o historii? Ekipa, która pomaga nam tworzyć materiały do kanału na YouTubie Sabaton History, który łączy w sobie elementy nauki i rozrywki.

Jaka jest według Ciebie największa zagadka historii? Zawsze fascynowały mnie wszystkie opowieści związane z Atlantydą.

Gdybyś mógł wymazać z dziejów jedno wydarzenie/postać, to kto/co by to było? Osoba, która włamała się do mojego mieszkania.

Dzięki uprzejmości „Nuclear Blast Records”

Notował i tłumaczył: Marek Teler

Sabaton (fot. Tallee Savage)

Zobacz także inne nasze materiały opublikowane w ramach akcji „Historia po mojemu”!

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Marek Teler
Student V roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława IV w Warszawie. Autor książki „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego”. Interesuje się mediewistyką i genealogią dynastyczną.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy