Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Rekonstruktorzy, II wojna światowa, Polska, Warszawa, Mazowsze
Opublikowany: 2009-09-01 10:59
Licencja: wolna licencja

„Honor” na Pałacu Kultury i Nauki

Wczoraj na wschodniej ścianie warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki zawisł ogromny baner ze słowem _Honor_ i wizerunkiem polskiego żołnierza z kampanii wrześniowej. Do czego nawiązuje?

6 września w Wiźnie (pow. łomżyński) odbędą się obchody 70. rocznicy słynnego starcia niemieckich oddziałów pancernych gen. Guderiana z 720 obrońcami przeprawy przez Narew dowodzonymi przez kpt. Władysława Raginisa. W dniach 7-10 września 1939 r. Polacy skutecznie powstrzymywali marsz XIX. Korpusu Pancernego, jednak w związku ze słabością linii obronnych musieli skapitulować. Ciężko ranny dowódca obrony popełnił wówczas samobójstwo.

Uroczystości rocznicowe odbywać będą się na Górze Strękowej k. Wizny, w miejscu, gdzie zginął kpt. Raginis. Hasłem przewodnum obchodów będzie Przechodniu powiedz Polsce…, żeśmy polegli tu, do końca wierni Ojczyźnie. W czasie obchodów odbędzie się inscenizacja historyczna prezentująca obronę bunkra dowodzenia współorganizowana przez Instytutu Pamięci Narodowej, premierowy pokaz filmu Polskie Termopile w reżyserii Leszka Wiśniewskiego oraz wystawy fotografii.

Główną atrakcją obchodów w Wiźnie ma być jednak koncert szwedzkiego zespołu power metalowego Sabaton. W 2008 r. nagrał on utwór 40:1 oparty na historii starcia pod Wizną. W wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita” lider grupy, Joakim Brodén, powiedział: Polski fan przesłał nam kiedyś informację o bitwie pod Wizną. Kiedy przeczytaliśmy o czynach kapitana Władysława Raginisa i jego przyjaciół, była to dla nas tak nieprawdopodobna historia, że sądziliśmy najpierw, iż nie może być prawdziwa. Taka niesamowita odwaga, by 720 żołnierzy stawiało opór 42 tys. Niemców! Uznaliśmy natychmiast, że to najbardziej interesująca bitwa historii, i oczywiście napisaliśmy o tym piosenkę „40:1”. Koncert w Wiźnie będzi ukoronowaniem polskiej trasy koncertowej zespołu.

Informacje na podstawie strony internetowej Stowarzyszenia Wizna 1939. Wśród wielu materiałów tam dostępnych znajduje się także krótki komiks o bitwie pod Wizną.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy