Opublikowano
2007-06-21 19:06
Licencja
Wolna licencja

II Srebrnogórska Konferencja Historyczna i Święto Twierdzy

W dniach 22–24 czerwca br. na terenie twierdzy i wsi Srebrna Góra (powiat ząbkowicki, województwo dolnośląskie) odbędzie się m.in. rekonstrukcja potyczki prusko-francuskiej oraz konferencja historyczna.


Twierdzę srebnogórską zbudowano w czasach panowania w Prusach Fryderyka II Wielkiego (budowa w latach 1765–77) w celu ochrony przejścia przez sudecką przełęcz Srebrną i tym samym ochronę Śląska przed atakiem z Czech. Twierdza składała się z sześciu fortów i kilku bastionów. Każdy z fortów dzięki magazynom, warsztatom rzemieślniczym i studniom mógł funkcjonować samodzielnie. Jedynym sprawdzianem możliwości obronnych twierdzy była wojna francusko-pruska (1806–07). Mimo sukcesów Francuzom i Polakom nie udało się zająć twierdzy, gdyż w międzyczasie podpisany został pokój w Tylży. W 1867 roku twierdzę opuścili ostatni żołnierze i zaczęła ona służyć jako poligon artyleryjski i saperski. Jednak pod koniec XIX i w początkach XX wieku teren twierdzy przekształcono w atrakcję turystyczną, doprowadzając do niej kolej zębatą zwaną „sowiogórską”. Po pierwszej wojnie światowej na terenie twierdzy urządzono restaurację „Donjon”. W czasie drugiej wojny światowej istniał tam obóz jeniecki dla oficerów polskich, a według legendy ukryto w tym miejscu również dzieła sztuki z bombardowanego Wrocławia.

W sobotę 23 czerwca o godz. 15.30 rozpocznie się rekonstrukcja bitwy pomiędzy wojskami francuskimi i pruskimi. Godzinę później obydwie armie odbędą wspólną defiladę, po czym turyści będą mieli okazję obejrzeć potyczkę artyleryjską i zwiedzić obóz wojskowy. Wieczorem na terenie twierdzy odbędzie się koncert zespołu Sklep z Ptasimi Piórami i pokaz sztucznych ogni. Przez cały dzień wstęp na teren twierdzy jest darmowy, bilet na koncert kosztować będzie 6 zł.

Równolegle do trzydniowego Święta Twierdzy w kościele poewangelickim we wsi Srebrna Góra odbędzie się konferencja historyczna, objęta patronatem Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Wstęp wolny. Rozkład referatów znajduje się na stronie Nasze Sudety.pl. Serdecznie zapraszamy!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org