Opublikowano
2017-08-17 12:23
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

II. Festiwal Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie-Koźlu!

Koncerty muzyki dawnej, jarmark średniowieczny, grupy rekonstrukcyjne, warsztaty rękodzielnicze, pokazy i warsztaty tańców dawnych, pokazy kaskaderskie konnicy średniowiecznej, inscenizacja bitwy oraz pokazy sokolnicze i pokazy średniowiecznej mody. To tylko niektóre atrakcje jakie czekają na odwiedzających II. Festiwal Mikołaja z Koźla we wrześniu!


W tym roku imprezę zaplanowano w dniach 15-17 września. Festiwal jest podróżą do źródeł Ziemi Kozielskiej. Z pomocą Mikołaja z Koźla zacnego franciszkanina, goście festiwalu odkryją historię regionu sprzed 600 lat. Ideą Festiwalu jest promocja dziedzictwa historycznego regionu i jego udziału w rozwoju kulturowym nowożytnej Europy. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów będzie odnaleziony niedawno w Kodeksie Mikołaja z Koźla (BUWr IQ 466) pierwotny zapis melodii Wir glauben all an einen Gott (Wszyscy wierzymy w jednego Boga), który wraz z początkiem Reformacji z 1517 r. stał się podstawą późniejszych opracowań wielkich kompozytorów tj. J. Pachelbel, J. S. Bach, H. Schütz, F. Mendelssohn Bartholdy i in.

Festiwal Mikołaja z Koźla

W ramach festiwalu organizatorzy zaplanowali wiele koncertów. Usłyszymy chorał gregoriański, późnośredniowieczną polifonię wokalną, wokalno-instrumentalną kameralistykę renesansu, a także dzieła epoki baroku w wykonaniu organowym oraz orkiestrowym. Podczas Inauguracji Festiwalu w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej odbędzie się koncert zawierający utwory pochodzące z Kodeksu Mikołaja z Koźla (powstałego w latach 1416-23) które wykona zespół Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszynski pod dyr. dra hab. Michała Sławeckiego (prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). W kolejnym dniu zabrzmią utwory renesansu w wykonaniu zespołów Mimesis i Cantio Polonica oraz franciszkańskich laud grupy Jerycho pod kierownictwem dra Bartosza Izbickiego. W trzecim finałowym dniu Festiwalu nastąpi prezentacji dzieł organowych epoki baroku opartych na temacie Wir glauben all an einen Gott, pochodzącym. W podróż po baroku słuchaczy zabierze Kędzierzynianin - Waldemar Krawiec, a całość cyklu muzycznego zwieńczy koncert Ingridy Gapovej (sopran) - wybitnej solistki gdańskiej Opery Bałtyckiej i Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie z towarzyszeniem równie doskonałego zespołu orkiestrowego Arte dei Suonatori.

II. Festiwal Mikołaja z Koźla zawiera 3 strefy realizacji: koncertową - w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu, muzykologiczno-historyczną w kozielskim Domu Kultury oraz edukacyjno-rozrywkową na błoniach przy Domu Kultury “Koźle”.

II. Festiwal Mikołaja z Koźla - plakat

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu i na stronie festiwalu na Facebooku.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org