„Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej” – praca zbiorowa – recenzja i ocena

opublikowano: 2018-10-02 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Jaki powinien być ideał kobiety? To pytanie zadawano sobie w historii ludzkości wielokrotnie. Zarówno jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, jak i cechy charakteru, ideał ten zmieniał się wraz z upływem wieków. Wiele na temat ideału kobiety w czasach antycznych możemy się dowiedzieć z literatury greckiej i rzymskiej.
REKLAMA

„Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej” – praca zbiorowa – recenzja i ocena

Anna Marchewka (redakcja naukowa)
„Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej”
nasza ocena:
7/10
cena:
35,75 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Rok wydania:
2018
Okładka:
miękka
Liczba stron:
328
Redakcja:
naukowa)
ISBN:
9788378656043

Kobiety w historii ludzkości były często marginalizowane. Winą za to można obarczyć historiografów poszczególnych epok. Wielokrotnie, jako mężczyźni, opisywali świat z męskiej perspektywy. Nie oznacza to jednak, że kobiety w historii były całkowicie pomijane. O kobietach pisywano zawsze, choć niejednokrotnie nie jako o głównych bohaterkach danych wydarzeń. Często ich historie (choć równie ciekawe, co te dotyczące panów) nie przykuwały uwagi dziejopisarzy. Skutkiem tego dziś jest zdecydowanie zbyt mała ilość monografii poświeconych kobietom i różnym aspektom ich życia we wszystkich epokach historycznych. Lukę tę stopniowo wypełniają współcześni badacze, którzy coraz więcej miejsca w swoich pracach poświęcają właśnie przedstawicielkom płci pięknej. Tematy, takie jak „ideał kobiety” w danej epoce, są wciąż źródłem ożywionej dyskusji i przyczyną powstawania wielu prac. Tą właśnie tematykę porusza wydana niedawno przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego monografia pt. „Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej”.

Książka bogata i ciekawa…

„Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej” to publikacja powstała jako efekt konferencji naukowej „Wizerunek kobiety idealnej w literaturze greckiej i rzymskiej”, która odbyła się w dniach 2–3 grudnia 2016 r. w Katedrze Filologii Klasycznej UG. Redaktorką i jednocześnie autorką jednego z tekstów zamieszczonych w książce jest Anna Marchewka. Na recenzowany tom składają się 24 artykuły, których autorami są przedstawiciele ośrodków akademickich z Polski i zagranicy. Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza (PARS GRAECA) zawiera 16 artykułów dotyczących obrazu kobiety w literaturze greckiej. Część druga (PARS LATINA) składa się z 8 tekstów przedstawiających wizerunek kobiet w literaturze rzymskiej.

Różnorodna tematyka

Motywem przewodnim wszystkich tekstów jest literacki obraz kobiety. Poszczególni autorzy podchodzą jednak do tematu w różny sposób. Niektóre artykuły koncentrują się na obrazie kobiety w danym dziele lub kilku dziełach (np. „Kobiety i wojna, czyli o Trojankach Eurypidesa” autorstwa J. Rostropowicz). Inne są próba przedstawienia rysu biograficznego konkretnych kobiet („Safona – ideał kobiety czy kobiecości?” autorstwa D. Wąsierskiej). Mamy też przykłady artykułów poświeconych roli kobiet w twórczości konkretnych pisarzy („Kobiety w świecie poety Auzoniusza” autorstwa T. Krynickiej). Czytelnik znajdzie również w tekście przykłady rozpraw poświeconych konkretnym typom kobiet i ich literackich wizerunków (np. „Kobiety w rzymskich deklamacjach – postać macochy” autorstwa M. Nowak). Wreszcie jest i artykuł poświecony recepcji motywów antycznych w literaturze innych epok („Mater dolorosa – w poezji antycznej i polskiej poezji współczesnej” autorstwa A. Chrobot).

Autorzy tekstów składających się na recenzowaną publikację opisali w swoich pracach rozmaite „kobiety idealne” i „antyidealne”. Przedstawili postacie i twórców, zarówno dobrze znanych miłośnikom historii starożytnej, jak i tych, których twórczość i jej bohaterowie są znane jedynie specjalistom.

REKLAMA

Ocena książki (Zalety)

Recenzowana pozycja to przykład bardzo ciekawej inicjatywy. Publikacje pokonferencyjne pozwalają na opublikowanie często pierwszych tekstów młodym badaczom i pasjonatom historii. Same konferencje są polem wymiany poglądów i miejscem prowadzenia dyskusji dotyczącej często mało znanych i mało popularnych zagadnień związanych z historią. Jeśli tak, jak w przypadku niniejszej książki, efekty obrad publikowane są i udostępniane czytelnikom, to wpływa to znacząco na popularyzację wiedzy i przynosi szerokie zainteresowanie nowymi aspektami historii. Wartość merytoryczną artykułów zawartych w tomie potwierdzają nazwiska recenzentów. Każdy z artykułów opatrzony jest przypisami i zawiera na końcu streszczenie w języku obcym, co znacząco poszerza potencjalna bazę odbiorców publikacji.

Ocena książki (Wady)

„Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej” to jednak publikacja o charakterze akademickim. Pomimo ciekawej tematyki, lektura książki może być trudna dla wielu mniej zaznajomionych z tematyką czytelników. Styl pisania każdego z autorów jest różny i dlatego ciężko jest czytać artykuły jeden za drugim. W tekstach sporo jest terminologii fachowej, która może być nie do końca zrozumiała dla przeciętnego czytelnika. Sporo jest też oryginalnych cytatów z greki i łaciny, co jest największym problemem publikacji. To, że autorzy zdecydowali się umieszczać oryginalny tekst, nie dziwi. Książki nie zawsze muszą być kierowane do szerokiej publiki, a publikacje akademickie często są tworzone dla znawców tematu, którzy posiadają pewien poziom wiedzy. Dziwi jednak, że w tej samej publikacji jedni autorzy obok tekstu oryginalnego podają polskie tłumaczenia cytowanych passusów, inni zaś umieszczają jedynie tekst oryginalny. Jeszcze inni w tekście głównym zamieszczają polskie tłumaczenie, a w przypisie podają tekst oryginalny. Świadczy to o pewnej niekonsekwencji dotyczącej wytycznych edytorskich ze strony wydawcy bądź redakcji i może zniechęcić część czytelników.

Duży problem stanowi też bibliografia, która, zamiast znajdować się na końcu każdego artykułu, została ujęta w sposób zbiorczy na końcu tomu. Nie ma w niej podziału na bibliografie poszczególnych artykułów, a wszystkie wykorzystane przez autorów książki podane są w układzie alfabetycznym. Sprawić to może sporo kłopotu osobom chcącym poszerzyć swoją wiedzę. W poszukiwaniu interesującego je tytułu będą one najpierw musiały wertować przypisy, a potem bibliografie. Oprawa graficzna jest ładna, choć książka wydana jest w miękkiej oprawie, co może powodować szybsze niszczenie woluminu.

Podsumowanie

Należy stwierdzić, że książka „Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej” to pozycja ciekawa, choć trudna w odbiorze i niepozbawiona wad. Największym jej plusem jest niszowa i różnorodna tematyka, w której każdy pasjonat antyku znajdzie interesujący tekst. Minusami publikacji są jednak jej trudny język i bolączki natury edytorskiej.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę „Ideał i antyideał kobiety w literaturze greckiej i rzymskiej”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Wełna
Ur. 1990 r., magister historii o specjalizacji nauczycielskiej, uczeń dr hab. Andrzeja Wypustka i dr hab. Małgorzaty Pawlak, doktorant w Zakładzie Historii Starożytnej Instytutu Historycznego UWr. Zajmuje się historią starożytnego Rzymu. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia dotyczące wojskowości rzymskiej u schyłku republiki i w okresie wczesnego pryncypatu, działalność armii rzymskiej w Afryce Północnej od czasów Dioklecjana do najazdu Wandalów oraz militarne aspekty kultury ludów Barbaricum. Obecnie, pod opieką dr hab. Małgorzaty Pawlak przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą działalności armii rzymskiej w Afryce Północnej w okresie późnego Cesarstwa.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone