Interesuje Cię polityka historyczna? Dołącz do zespołu obserwatorów Histmag.org!
Histmag.org to największy opiniotwórczy portal historyczny w polskiej sieci. Nie tylko popularyzujemy historię, ale również informujemy o wydarzeniach z obszaru polityki historycznej, włączając się w dyskusję na jej temat. Od lat komentujemy wypowiedzi polityków i piszemy o społecznym i publicznym funkcjonowaniu historii: krytykowaliśmy lewicę za pomysł roku Edwarda Gierka, Hannę Gronkiewicz-Waltz za porównanie projektu pomnika smoleńskiego do „katedry światła” z Norymbergi, Jarosława Kaczyńskiego za insynuacje na temat Muzeum II Wojny Światowej czy też Lecha Wałęsę za wycofanie się z debaty o „Bolku”.
W 2015 roku przeprowadziliśmy komentowaną w mediach dyskusję publicystyczną „Jaka powinna być polska polityka historyczna?”, której podsumowanie, w formie raportu, trafiło do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Uważamy, że śledzenie trendów w polityce historycznej służy debacie publicznej, dlatego na bieżąco komentujemy głosy i inicjatywy z tym związane.
Tradycyjnie też staramy się pisać o polityce historycznej na świecie, pokazując, że wplatanie historii w życie publiczne nie jest zjawiskiem wyłącznie polskim. Komentowaliśmy wykorzystanie mitu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przez Władymira Putina, rolę historii w tożsamości na Bałkanach, a nawet... pośmiertną politykę historyczną Hugo Chaveza.
Szukamy autorów artykułów publicystycznych, zainteresowanych polityką historyczną i społecznym funkcjonowaniem historii. Naszą ofertę kierujemy do studentów i absolwentów studiów historycznych, osób związanych z dziennikarstwem, politologią, stosunkami międzynarodowymi czy specjalistycznymi studiami regionalnymi (np. germanistyka, amerykanistyka, studia wschodnioeuropejskie, orientalistyka, iberystyka) oraz tych, którzy po prostu śledzą tego typu zagadnienia. Oczekujemy rzetelności, własnego zdania, chęci dzielenia się nim z innymi oraz umiejętności przelewania tego na tekst.
Jesteś zainteresowana/zainteresowany współpracą? Wyślij swoją aplikację na adres [email protected]">[email protected],">[email protected], pisząc nam o sobie, swoich zainteresowaniach i pomysłach na teksty. Jeśli publikowałeś już gdzieś – podeślij nam link do artykułu lub dołącz skan. Mail zatytułuj „Obserwator polityki historycznej”. Na każde zgłoszenie odpowiemy!
Hasłem naszego portalu jest „Łączy nas historia”. Chcemy zbudować zespół komentatorów, reprezentujących różne punkty widzenia, których cechą wspólną będzie przekonanie, że o polityce historycznej warto dyskutować. Histmag.org jest miejscem, w którym możecie podzielić się swoimi obserwacjami z innymi internautami. Dołącz do nas!