Izrael: wystawa monet z czasów wojny żydowskiej

opublikowano: 2009-11-19, 09:06
wszelkie prawa zastrzeżone
W Izraelu otwarto wystawę monet, które ocalały z pożaru II świątyni Salomona, zburzonej przez Rzymian w 70 roku naszej ery.
reklama

Kolekcja siedemdziesięciu, częściowo zwęglonych, wykonanych z brązu i miedzi monet jest zdaniem Gabrieli Bijovsky, badaczki starożytnych znalezisk numizmatycznych, jaskrawym a zarazem dramatycznym dowodem losu, jaki spotkał Jerozolimę. Monety odkopano wzdłuż zasypanej gruzami ulicy znajdującej się u stóp Wzgórza Świątynnego. Znaleziska dokonali archeolodzy z Davidson Center in Jerusalem's Old City.

Na jednej z monet, pochodzącej z 69 roku, przedstawiono palmę daktylową (częstym motywem przedstawień była również gałąź palmy, tzw. lulaw). Dla wyznawców judaizmu ma ona znaczenie religijne. Symbol palmy wskazuje na obchodzenie Święta Namiotów (Sukkot), a tym samym nawiązuje do uroczystości kultowych, które odprawiano w świątyni.

Wspomniany pokaz jest częścią większej wystawy, obejmującej wszystkie monety odnalezione w Jerozolimie przez ostatnie 30 lat. Wśród nich znajdują się nie tylko żydowskie sykle, ale i monety rzymskie oraz perskie. Dowodzi to faktu, że Jerozolima już w starożytności była miastem o charakterze międzynarodowym. Jest nim do dziś, tym bardziej, że znajduje się w niej wiele miejsc świętych dla żydów, chrześcijan i muzułmanów.

***

Żydzi zbuntowali się przeciw władzy rzymskiej w 66 roku. Mimo wielu trudności, wynikających m.in. z podziałów wewnętrznych, stawiali zaciekły opór aż do 73 roku, kiedy to padł ostatni punkt żydowskiej obrony, twierdza Masada. Jej obrońcy popełnili zbiorowe samobójstwo. Najbardziej szczegółową relację przebiegu wojny żydowsko-rzymskiej pozostawił nam historyk żydowski, któremu cesarz Wespazjan nadał obywatelstwo rzymskie, Józef Flawiusz.

Źródła:

reklama
Komentarze
o autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone