Jak Władysław Jagiełło podbił Nowy Jork?

opublikowano: 2015-07-15, 12:27
wolna licencja
W kolejną rocznicę bitwy pod Grunwaldem warto przypomnieć historię jednego z najciekawszych pomników, jakie znajdują się w Central Parku w Nowym Jorku.
reklama

Znany nam wszystkim król Władysław Jagiełło, zwycięzca spod Grunwaldu, nawet w najśmielszych snach nie spodziewał się, że jego podobizna zawędruje za wielką wodę. Historia umieszczenia jego pomnika w największym parku w NY sięga roku 1910 oraz wielkich obchodów 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Ówczesna Polonia amerykańska wyszła wówczas z zamiarem ufundowania pomnika, który miał przypominać o tym ważnym dla Polaków wydarzeniu. Niestety, ostatecznie z tych planów nic nie wyszło.

(fot. K. Kartasiński).

Do idei pomnika powrócono w 1937 roku, z myślą o Wystawie Światowej w Nowym Jorku, która miała miejsce dwa lata później. Pomnik wykonany przez Stanisława Kazimierza Ostrowskiego witał gości, którzy odwiedzali polski pawilon. Był to strzał w dziesiątkę, ponieważ liczący sobie 7 metrów monument przyciągał wielu odwiedzających.

Pomnik (jak i inne eksponaty) miały po zakończeniu wystawy wrócić do Polski. Niestety – wybuch II wojny światowej przeszkodził w zrealizowaniu tego planu. Zgromadzone na wystawie dzieła w trakcie II wojny światowej zostały umieszczone w magazynach. Taki sam los spotkał pomnik zwycięzcy spod Grunwaldu. Tuż po zakończeniu wojny w Europie, w lipcu 1945 roku, pomnik został przekazany władzom Nowego Jorku przez polski Komitet Pomnika Jagiełły.

Warto dodać, że ówczesnemu prezydentowi,,Big Apple” Fiorello la Guardi pomnik tak się spodobał, że zdecydował o umieszczeniu go w Central Parku. Pomnik obecnie znajduję się po wschodniej stronie Stawu Żółwiowego (Turtle Pond), naprzeciwko wzgórza z zameczkiem belwederskim.

Będąc w zeszłym roku w Nowym Jorku nie mogłem sobie odmówić przyjemności jego zobaczenia. Należy przyznać, że lokalizacja (jak i wymiary monumentu) powodują, że nie sposób go nie zauważyć. Jest to jeden z najbardziej okazałych pomników znajdujących się w Central Parku. W bliskiej odległości od rzeźby znajduje się plac, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy dotyczące polskiej jak i wschodnioeuropejskiej kultury. Nie będzie zaskoczeniem, że co roku w kolejne rocznicy bitwy pod Grunwaldem Polonia amerykańska organizuję pod pomnikiem uroczystości przypominające o tym ważnym wydarzeniu.

„Król Jagiełło, Król Polski, Wielki Książę Litewski, Założyciel Wolnego Związku Ludów Europy Środkowo-Wschodniej, Zwycięzca nad Krzyżackimi najeźdźcami pod Grunwaldem, 15 lipca 1410” (fot. K. Kartasiński).
(fot. K. Kartasiński).
Jagiełło ma nad swoją głową skrzyżowane ze sobą dwa nagie miecze, które otrzymał od posłów krzyżackich (fot. K. Kartasiński).

Źródła: centralparknyc.org, dobrapolskaszkola.com.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

reklama
Komentarze
2023-03-31 17:38
Wizard of Odd
To ci spod znaku "mostly peaceful protests" jeszcze go nie pomazali sprayem, nie przewrócili (na siebie samych, jak to zrobili z innym pomnikiem), nie kazali (jeszcze) usunąć? Pewnie nie wiedzą o jego istnieniu (bo że nie wiedzą, kto to, i nie potrafią przeczytać podpisu, to oczywiste).
Odpowiedz
2022-07-18 17:01
Gość ciekawski
Jakie info
Odpowiedz
2015-07-17 05:57
Gość
Gwoli ścisłości, autor chyba celowo napisał, że w ,,najśmielszych snach", a w czasie snów to rożne rzeczy mogą się zdarzyć ... :D
Odpowiedz
2015-07-17 05:49
Gość: Andrzej
"zwycięzca spod Grunwaldu, nawet w najśmielszych snach nie spodziewał się, że jego podobizna zawędruje za wielką wodę" Gwoli ścisłości chciałbym przypomnieć, że w tamtych latach nie wiedziano o istnieniu Ameryki!
Odpowiedz
2015-07-15 20:21
Gość
Świetny pomnik świetnego władcy.Znamienne, że monument stoi w Central Park , najbardziej znanym parku USA. Lepszego miejsca wymarzyć sobie nie można. No , może przebiłby to tylko pomnik Batorego na placu czerwonym w rosji. pdk ;)
Odpowiedz
2015-07-15 20:18
Gość: Mike
Nie my: 17 lipca 1409 roku Zjazd walny w Łęczycy zadecydował o wysłaniu do Malborka poselstwa polskiego. Poselstwem dowodził Mikołaj Kurowski. 1 sierpnia posłowie spotkali się z wielkim mistrzem. Mikołaj Kurowski sprowokowany przez Wielkiego Mistrza użył gróźb. Ulryk von Jungingen wykorzystał to i natychmiast wysłał własnych posłów z wypowiedzeniem wojny. Posłowie krzyżaccy wyruszyli 6 sierpnia i 14 sierpnia spotkali się z królem Jagiełłą w Korczynie.
Odpowiedz
2015-07-15 16:35
Gość
Rzeź Gdańska też my.
Odpowiedz
2015-07-15 14:28
Gość: ffamousffatman
AGGRESSORS? To myśmy napadli Krzyżaków.
Odpowiedz
2016-01-31 14:12
Anx
@Gość: napisano wyraźnie "teutonic aggressors" czyli zwycięzca teutońskich agresorów
o autorze
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone