Autor: Jakub Jagodziński
Tagi: Ciekawostki i rocznice, 1945-1989, Ameryka Północna, Historia wojskowości
Opublikowany: 2023-03-13 18:02
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Jak amerykańscy turyści pokochali bombę atomową? [Zdjęcia]

Modelki pozujące na tle grzyba atomowego, dziennikarze i fotografowie prowadzący dla mediów relacje z detonacji oraz turyści, którzy przyjeżdżali do Las Vegas, by zobaczyć, jaką siłą dysponuje atom. Witajcie w USA w latach 50. XX wieku.
REKLAMA
Modelka i tancerka Lee Merlin pozuje z bawełnianą dekoracją w kształcie grzyba atomowego, przypiętą do stroju kąpielowego (fot. Don English, Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)

Las Vegas szybko wykorzystało komercyjny potencjał, jaki niosły amerykańskie testy broni nuklearnej. Moda na atom owładnęła różne dziedziny życia. Chmura w kształcie grzyba po wybuchu bomby atomowej zdobiła zabawki, kartki pocztowe, a nawet cukierki. W jej kształt splatano kobiece fryzury. Komponowano nawet drinki mające „atom” w nazwie. W cenie były pokoje z widokiem na Nevadę, gdzie wojsko prowadziło próby atomowe. Przykładowo w Desert Inn goście dysponowali piętrem z oknem panoramicznym, przez które mogli obserwować detonacje. Organizowano także wycieczki, gdzie na wolnym powietrzu urządzano imprezy i oczekiwano błysku bomby.

Pomysł by z testów atomowych uczynić atrakcję turystyczną, nie był wyłącznie oddolną inicjatywą pomysłowych przedsiębiorców z Nevady. Wspierała ich choćby miejscowa izba gospodarcza, która wydawała kalendarze z terminami planowanych detonacji i wskazywała najlepsze miejsca do oglądania eksplozji.

Jak całe przedsięwzięcie wyglądało w praktyce? Zobacz na zdjęciach poniżej!

Grzyb atomowy uchwycony podczas Operacji Plumbbob w Nevadzie, czerwiec 1957 r. (fot. Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)
Turyści zebrani przy basenie hotelu Last Frontier w Las Vegas obserwują chmurę po detonacji bomby atomowej, kwiecień 1953 r. (fot. Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)

Zobacz też: Przeżył 93 lata i dwa wybuchy bomby atomowej


Tancerka z hotelu Sands pozuje na tle grzyba po detonacji ładunku, 6 kwietnia 1953 r. (fot. Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)
Aktorka Marie Wilson pozuje z dozymetrem przy basenie hotelu Flamingo, 10 lutego 1955 (fot. Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)
Sopranistka Marquerite Piazza pozuje z dekoracją w kształcie grzyba atomowego (fot. Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)

Jesteśmy darmowym portalem, którego utrzymanie dużo kosztuje. Jako medium niezależne pozyskujemy środki na nasze utrzymanie od reklamodawców lub Czytelników. Nie prosimy o wiele - gdyby każda czytająca nas Osoba podarowała nam 10 zł, to starczyłoby to nam na rok bardzo wytężonej działalności i nowych inicjatyw. Okazuje się jednak, że do tej pory wsparło nas zaledwie 0,0002% naszych Czytelników. Dowiedz się, jak możesz nam pomóc!

REKLAMA
Grzyb atomowy widziany z Las Vegas (fot. Don English, Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)
Fotoreporterzy dokumentują wybuch bomby atomowej na specjalnie przygotowanym stanowisku (fot. Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)
Na pierwszym planie hotel Fremont, w tle widoczna chmura po wybuchu atomowym (fot. Las Vegas Convention and Visitors Authority, www.lvcva.com)

Zainteresował Cię ten materiał? Przeczytaj też:

Bibliografia:

Atomic Testing Draws Tourists to Las Vegas [w:] lvcva.com

Atomic Tourism in Nevada [w:] pbs.org 

Bliss L., Atomic Tests Were a Tourist Draw in 1950s Las Vegas [w:] bloomberg.com 

Miss atom bomb [w:] nnss.gov

News Nob [w:] nnss.gov

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Naukowo zajmuje się zagadnieniem wczesnośredniowiecznych relacji słowiańsko-skandynawskich i problematyką związaną z procesami globalizacyjnymi. Miłośnik podróżowania, odwiedził ponad 30 państw na czterech kontynentach.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy