Autor: Roman Sidorski
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, II wojna światowa, Japonia
Opublikowany: 2010-01-07 13:26
Licencja: wolna licencja

Przeżył 93 lata i dwa wybuchy bomby atomowej

W wieku 93 lat zmarł Tsutomu Yamaguchi, według japońskich władz jedyny człowiek, który przeżył dwie eksplozje bomby atomowej – w Hiroszimie i Nagasaki.
REKLAMA
Grzyb atomowy nad Nagasaki, 9 sierpnia 1945 roku

W 1945 roku Yamaguchi miał 29 lat i pracował jako inżynier w Mitsubishi Heavy Industries. 6 sierpnia przebywał w Hiroszimie w ramach podróży biznesowej, gdy Stany Zjednoczone zrzuciły na miasto pierwszą bombę atomową. W chwili wybuchu wysiadał właśnie z samochodu w odległości około 3 kilometrów od strefy zero. Jego błony bębenkowe pękły, a klatka piersiowa uległa poparzeniu.

Yamaguchi spędził noc w schronie bombowym w Hiroszimie, a następnie wrócił do rodzinnej miejscowości – Nagasaki. Dwa dni później, 9 sierpnia, nad miastem eksplodowała druga z amerykańskich bomb atomowych użytych przeciwko Japonii. Yamaguchi opowiadał właśnie swemu szefowi o wydarzeniach w Hiroszimie.

Pechowy (a może wyjątkowo szczęśliwy?) inżynier zaleczył swe rany i pracował dla amerykańskich sił okupacyjnych, został nauczycielem, a ostatecznie wrócił do pracy w Mitsubishi.

Szacowano, że liczba świadków obydwu wybuchów wynosiła ok. 165 ludzi, ale władze Hiroszimy i Nagasaki podają, że Yamaguchi był jedynym oficjalnie uznanym.

Yamaguchi zmarł w ubiegły poniedziałek, 4 stycznia – pokonał go dopiero rak żołądka. Także żona Yamaguchiego została skażona przez opad radioaktywny po wybuchu nad Nagasaki. Przeżyła 88 lat – w 2008 roku również zmógł ją nowotwór.

Źródło: New York Times.

Zobacz też:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy