Jak i kiedy powstała Europa? Wyjaśnia Przemysław Mrówka w audycji RDC

opublikowano: 2019-05-14 11:05
wolna licencja
poleć artykuł:
Przemysław Mrówka, jeden z redaktorów portalu histmag.org, był gościem programu „Pan od przyrody”, realizowanego przez RDC, czyli Radio dla Ciebie. Nagranie poświęcono Europie, z uwagi na fakt, że obchodzimy 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej
REKLAMA
Rozwój terytorialny państwa frankijskiego w latach 481–814 (fot. GFDL, udostępniono na licencji CC BY-SA 3.0 )

Przemysław Mrówka reprezentujący portal histmag.org oraz Instytut Historyczny UW przypomniał jak i kiedy powstała Europa.

Audycji możecie posłuchać pod tym linkiem: https://www.rdc.pl/podcast/pan-od-przyrody-europa/

Program prowadzi redaktor Łukasz Badowski, który zapoznaje słuchaczy z historią, astronomią, czy przyrodą. Dodatkowo, audycja ma charakter magazynu reporterskiego, a każdemu odcinkowi towarzyszy jeden temat przewodni. Tym razem była to Europa. Redaktor zapytał Przemysława Mrówkę m.in. o to kto wpadł na pomysł, żeby ten kontynent nazwać Europą?

To jest pytanie, na które nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Pierwsze wzmianki określające ten kontynent jako Europa, zasadniczo rzecz biorąc, datowane są na bardzo wczesny etap średniowiecza, mniej więcej na 7, 8 wiek. W materiałach pisanych z tego okresu znajdujemy pierwsze fragmenty zapisków, które odnoszą się do tej części świata, jako do Europy, a do zamieszkujących ją ludzi jako do Europejczyków. Najprawdopodobniej sama koncepcja traktowania tego regionu jako odrębnego powoli dojrzewała od okresu późnej starożytności, od momentu schyłkowego cesarstwa rzymskiego, nabierając kształtu przez te cztery wieku – wyjaśnia Przemysław Mrówka.

Podczas audycji poruszono jeszcze wiele ciekawych kwestii związanych z dziejami Europy, upadku imperium rzymskiego oraz kształtowaniem się pierwszych europejskich państw, kształtowaniu się mapy oraz o ojcu Europy, czyli o Karolu Wielkim.

Polecamy e-book Aleksandry Niedźwiedź – „Z czego się śmiano w średniowieczu?” :

Aleksandra Niedźwiedź
„Z czego się śmiano w średniowieczu?”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
120
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-21-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone