Jak mówić o zagładzie w szkołach? – nowa publikacja

opublikowano: 2008-02-08 22:56
wolna licencja
poleć artykuł:
7 lutego 2008 r., Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau opublikowało zbiór materiałów dydaktycznych dla nauczycieli _Jak uczyć o Auschwitz i Holocauście?_.
REKLAMA

Publikacja ma pomóc nauczycielom w przekazywaniu wiedzy o zagładzie Żydów młodemu pokoleniu. Książka zawiera konspekty lekcji historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz etyki i religii. Tematyka zajęć dotyczy historii obozu Auschwitz-Birkenau, porusza też kwestie antysemityzmu, stosunków polsko-żydowskich oraz mechanizmów ludobójstwa na tak ogromną skalę. Dobór odpowiednich form, źródeł i materiałów edukacyjnych ma na celu przedstawienie młodzieży tego trudnego tematu w przystępny sposób. Uzupełnieniem scenariuszy jest zbiór esejów historycznych, m.in. Wojna widziana oczami dziecka, Halina Birenbaum i Manfred Deselaers – dwie drogi do pojednania.

Teksty zostały wybrane i zredagowane przez dyrektor Centrum Badań nad Holocaustem UJ dr Jolantę Ambrosewicz-Jacobs, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście Krystynę Olech oraz współautora pierwszego polskiego podręcznika dotyczącego edukacji o Holocauście Piotra Trojańskiego.

Książka pokazuje, w jaki sposób zachęcić uczniów do aktywności i samodzielnego odkrywania przeszłości, oraz jak uczyć ich słuchania i rozumienia opowieści żyjących jeszcze świadków historii – opowiada Paweł Sawicki, pracownik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Źródło: auschwitz.org.pl, Forum Żydów Polskich, Uczyć się z historii.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone