Jak uczyć historii poprzez sztukę? Ruszył nabór do projektu edukacyjnego „Sound in the Silence”

opublikowano: 2024-03-20 06:00— aktualizowano: 2024-04-15 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Nauczyciele i młodzież ze wszystkich krajów Europy mogą już zgłaszać się do wyjątkowego projektu, opartego na nowatorskiej formule łączącej wizyty w miejscach pamięci, naukę historii, oraz twórcze przetwarzanie zdobytej wiedzy z wykorzystaniem artystycznych środków wyrazu. Rozpoczęła się rekrutacja do tegorocznej edycji programu Sound in the Silence, organizowanej w Rumunii przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z partnerami lokalnymi. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 maja 2024.
REKLAMA

„Sound in the Silence” to projekt z pogranicza sztuki, edukacji i historii, w ramach którego młodzież w wieku 15-19 lat wraz ze swoimi nauczycielami spotyka się w wybranych miejscach Europy, w sposób szczególny naznaczonych XX-wieczną historią. Projekt ma na celu zachęcenie młodego pokolenia Europejczyków do refleksji na temat trudnych aspektów wspólnej przeszłości. Udział w programie jest bezpłatny.

W tym roku, w dniach 5-13 października, cztery grupy złożone z nauczyciela i siedmiorga uczniów, spotkają się w Bukareszcie, gdzie zapoznają się z historią Rumunii w XX w., począwszy od pierwszej i drugiej wojny światowej, aż po okres komunistyczny i epokę Ceaușescu. Następnie udadzą się do dawnego więzienia w Pitești, które w latach 1949-51 stało się sceną jednego z najokrutniejszych eksperymentów „reedukacji” w dziejach nowożytnych. Zetknięcie z wielką historią stanie się inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia przedstawienia łączącego ruch, dźwięk i kreatywne pisanie, przygotowanego pod opieką artystów.

Zgłoszenia w ramach rekrutacji można wysyłać do 5 maja 2024 poprzez wypełnienie formularza pod adresem https://enrs.eu/edition/sound-in-the-silence-2024.

Poprzednie edycje Sound in the Silence odbyły się w: Neuengamme, Bornym Sulinowie, Gdańsku, Auschwitz-Birkenau/Terchovej koło Žiliny, Ravensbrück, Warszawie, Bremie, w Gusen/Mauthausen, Kownie, Berlinie-Wannsee oraz w miejscu pamięci Jasenovac.

Partnerami tegorocznej edycji projektu są Miejsce Pamięci więzienie w Pitești (Memorialul Închisoarea Pitești) oraz Narodowy Instytut Badań nad Totalitaryzmem Akademii Rumuńskiej (Institutul Național pentru Studiul Totalitarismului).

Organizowany przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność od 2011 r. projekt „Sound in the Silence” to nie tylko alternatywny sposób poznawania i rozumienia historii poprzez sztukę performatywną, ale możliwość odkrywania siebie nawzajem, nawiązywania nowych znajomości, poznawania nowych języków, kultur i sposobów patrzenia na świat. To zaproszenie młodego pokolenia Europejczyków do wspólnego zmierzenia się z XX-wieczną historią i jej oddziaływaniem na teraźniejszość oraz do wypracowania własnego postrzegania rzeczywistości i jej wyrażania.

Obejrzyjcie film podsumowujący zeszłoroczną edycję „Sound in the Silence”.

***

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu kształtowanie dyskursu o historii Europy XX wieku i sposobu jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone