Jak wygląda współczesny atlas historyczny? - spotkanie pod patronatem Histmag.org

opublikowano: 2015-03-10 18:25
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Instytut Historii PAN w Warszawie zaprasza w środę, 1 kwietnia 2015 roku na spotkanie „Atlas historyczny Polski AD 2015”, które odbędzie się w sali im. J. Lelewela IH PAN (Rynek Starego Miasta 29/31) o godzinie 13.00. Wydarzenie pod patronatem Histmag.org!
REKLAMA

Idea przygotowania atlasu historycznego Polski, obejmującego rekonstrukcję sieci osadniczej oraz struktur terytorialnych Rzeczypospolitej w XVI w., została sformułowana i podjęta już na pierwszym zjeździe historyków polskich w Krakowie w 1880 r. Jej najpełniejszą realizacją jest seria "Mapy szczegółowe XVI wieku", opracowywana od połowy następnego stulecia przez Zakład Atlasu Historycznego w Instytucie Historii PAN.

Na półmetku tego przedsięwzięcia, tj. po opracowaniu ośmiu województw ziem polskich dawnej Korony i przed publikacją kolejnych ośmiu, w Zakładzie Atlasu Historycznego dokonała się rewolucja cyfrowa. Jednocześnie jego program został uzupełniony o edycję najważniejszego dla niego typu źródła, czyli rejestrów poborowych, w postaci baz danych zintegrowanych z obrazem rękopisów oraz z mapami w Systemie Informacji Przestrzennej (GIS). W czerwcu 2013 r. zespół przedstawił roboczą wersję pierwszego wydawnictwa źródłowego dla województwa kaliskiego. 1 kwietnia 2015 r. zostanie zaprezentowana jego ostateczna redakcja oraz analogiczna edycja dla województwa poznańskiego; łącznie zostanie więc nią objęta cała historyczna Wielkopolska.

Na jej terenie zidentyfikowano w odniesieniu do XVI wieku około 4000 punktów osadniczych. Dzieliła się na 10 powiatów; dla każdego z nich zachowało się około dziesięciu rejestrów poborowych. W spisach tych odnotowano wpłaty od różnych rodzajów użytkowania ziemi (łany kmiece, sołtysie, puste), kategorii ludności (zagrodnicy, komornicy, ludzie luźni, rzemieślnicy) i obiektów gospodarczych (karczmy, młyny, wiatraki, kuźnie, gorzelnie). Umożliwienie łatwego wglądu do tych rękopisów, wprowadzenie ich treści do arkuszy kalkulacyjnych i nałożenie na mapę wzbogaca w sposób zasadniczy zasób informacyjny edycji i jego dostępności oraz możliwości analizy. Jej przygotowanie przyniosło także nowe spojrzenie na edytorstwo źródeł historycznych i zainspirowało do podjęcia projektów wydawniczych o niespotykanej dotąd formule. Są one publikowane na stronie AtlasFontium.pl.

Zespół atlasowy staje w tej chwili przed nie lada wyzwaniem. Aplikuje o środki na następne pięć lat. W jakim stopniu można i należy zastosować wypracowane rozwiązania w kontynuacji tradycyjnej serii? Na ile da się rozciągnąć ten standard na poprzednie tomy, przygotowywane przez ostatnie 60 lat? Jakie są perspektywy rozwoju idei atlasowej po zamknięciu dotychczasowej serii?

W trakcie spotkania organizatorzy przedstawią odpowiedź na zarysowane wyżej pytania. Zaproszą także jego uczestników do dyskusji i umożliwią przetestowanie wypracowanych przez nich narzędzi. Program spotkania jest dostępny na stronie IH PAN.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone