Jak wyglądała Twoja okolica w XIX wieku? Sprawdzisz to na interaktywnych mapach!

opublikowano: 2019-02-06 15:50
wolna licencja
poleć artykuł:
Serwis Mapire udostępnił interaktywną kompilację XIX-wiecznych map przedstawiających różne zakątki Europy – w tym, co najważniejsze, tereny dzisiejszej Polski. Zobacz, jak wyglądała Twoja okolica ponad 100 lat temu!
REKLAMA

Mapire.eu to strona udostępniająca archiwalne mapy. W ramach jednego z projektów prezentuje ona także siatkę XIX-wiecznych planów Europy nałożonych na dzisiejszą mapę generowaną komputerowo. Dzięki temu w prosty sposób można odnaleźć swoje miejsce zamieszkania lub jego okolice i sprawdzić, jak teren ten przedstawiali kartografowie ponad sto lat temu.

Mapy obejmują tereny od Wielkiej Brytanii po zachodnią część Rosji i od fragmentów Norwegii i Finlandii po Grecję (bez Półwyspu Iberyjskiego i części Bałkanów). Widokiem można dowolnie manipulować – przybliżać go i oddalać, a także przesuwać w dowolnym kierunku. Po wejściu na stronę Mapire można też skorzystać z funkcjonalności przełączania się między mapą dawną, a współczesną, dzięki czemu w prosty sposób da się porównać rozwój danego terenu. Dostępna jest także wyszukiwarka haseł.

Dla porównania: zdjęcie satelitarne Europy wykonane przez NASA. Obszar, jaki obejmuje widoczna wyżej kompilacja map robi duże wrażenie.

(domena publiczna)

Czy Wasza okolica bardzo się zmieniła?

Źródło: mapire.eu

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone