Autor: Mat. pras.
Tagi: Wydarzenia, Historia państwa i prawa, Polska, Pomorze i Kujawy
Opublikowany: 2021-09-17 12:09
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Jakim prawem stała II RP?” – Ogólnopolska Konferencja Naukowa 2021

„Włącz się w dialog o historii prawa polskiego!” to hasło Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Jakim prawem stała II RP?” organizowanej pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zapraszamy do zanurzenia się w historię zjednoczenia prawa w Polsce, która choć przeminęła, to pozostawiła niezmywalny ślad w kartach polskiej historii.

Po 123 latach niewoli Polacy powiedzieli światu „Oto Jesteśmy!”. Polska wraca na mapy Europy!

Chcemy poprzez naszą inicjatywę urzeczywistnić nasze założenia kreowania i promowania wśród młodzieży postaw nastawionych na aktywne współdziałanie w rozwoju i budowaniu świadomości prawnej, a także włączenia młodzieży w dialog dotyczący wymiaru sprawiedliwości oraz kształcenia prawnego w Polsce.

Idea Konferencji wpisuje się w szeroko pojętą politykę historyczną oraz kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, które nie tylko kultywują pamięć narodową, ale włączają się również w działania z zakresu edukacji prawnej. To kilkugodzinne wydarzenie stanowić będzie okazję do przedstawienia niezwykle istotnych zagadnień jakimi są kształt prawa polskiego po odzyskaniu Niepodległości i dzisiejsze wyzwania stojące przed Wymiarem Sprawiedliwości.

Agorą wydarzenia będzie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To właśnie w tym niezwykłym i symbolicznym miejscu odbędą się 3 dyskusje z uznanymi w swojej dziedzinie ekspertami. To tu, scharakteryzujemy młodym ludziom historię zjednoczenia prawa w Polsce po odzyskaniu Niepodległości, opiszemy ordynacje wyborcze w II RP i zobrazujemy dzisiejszą reformę sądownictwa jaką jest wprowadzenie instytucji Sędziów Pokoju.

Ta debata będzie bezsprzecznie jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych w Polsce. Dlatego mamy nadzieję, że stanie się ona przedmiotem edukacji prawnej, a szkoły podstawowe i licealne z całej Polski przyjmą nasze zaproszenie do włączenia się w dialog o historii prawa polskiego i udostępnią na lekcjach historii oraz wos-u naszą konferencję.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie wystawa plenerowa przed Ministerstwem Sprawiedliwości, która przedstawi skróty najważniejszych wypowiedzi ekspertów z danego panelu dyskusyjnego.

23 września od godziny 11:00 zapraszamy do bycia z nami online! Transmisja na żywo odbędzie się na fanpage’u Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości.

„Młodzi ludzie chcą krzewić wśród swoich rówieśników wartości wzajemnego szacunku i pamięci o bohaterach, którzy wpłynęli na kształt systemu prawnego w Polsce. Tyko tak – poznając historię prawa – możemy zrozumieć to, co jest teraz, i otworzyć się na to, co dopiero zmierza w naszą stronę z przyszłości. Działając razem pokazujemy, że sprawy związane z Wymiarem Sprawiedliwości dotyczą również nas – młodych.” (Organizatorzy)

  • Współorganizator: Instytut Wymiaru Sprawiedliwości
  • Patronat Medialny: TVP3 Gdańsk, Polskie Radio oraz Histmag.org
  • Partner: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Szczegóły na stronie organizatora: LINK

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy