Opublikowano
2018-07-18 11:58
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Jakub Dymek – „Nowi Barbarzyńcy”

Jak możliwy był globalny tryumf populistycznej prawicy? „Nowi barbarzyńcy” Jakuba Dymka to książka, która próbuje odpowiedzieć na to pytanie poza kanonem zużytych diagnoz: „ciemnego ludu”, „buntu mas” i „odklejonych elit”.


Nowi Barbarzyńcy Tytuł: „Nowi Barbarzyńcy”
Autor: Jakub Dymek
Wydawnictwo: Arbitror
Projekt okładki: Łukasz Stachniak
Redakcja: Magdalena Błędowska
ISBN: 978-83-948331-7-6
Seria: #ArbitrorMyśli
Wydanie: I
Cena: 39,90 zł
Kup w sklepie Wydawcy!
Kup taniej jako e-book!

Dziesięć lat temu liberalny świat miał powody do zadowolenia. W Stanach Zjednoczonych, w „najważniejszych wyborach pokolenia” zwyciężył pierwszy czarnoskóry kandydat, Barack Obama. W Polsce, po dwóch latach władzy Jarosława Kaczyńskiego, urząd premiera objął prozachodni, proeuropejski i prorynkowy Donald Tusk. Nawet w Rosji czempionem zmian miał być „łagodny” Dmitrij Miedwiediew. Wkrótce potem przyszedł globalny kryzys, upadek prasy papierowej i społeczna rewolucja wywołana przez media społecznościowe.

Dekadę później wszystkie nadzieje, jakie uosabiali ci przywódcy, były już dawno minionym i ośmieszonym wspomnieniem. Prawica – w różnych swoich wcieleniach – wygrała po kryzysie. Okazała się lepsza w budowaniu ruchów społecznych, w wykorzystaniu potencjału internetu dla kampanii wyborczych, w organizowaniu gniewu.

„Nowi barbarzyńcy” pokazują, jak rozchwiany kryzysem świat stworzył warunki do wielkiego przewrotu. Jak polscy „dziennikarze niepokorni” odnaleźli swoją niszę i stworzyli medialną machinę, która umożliwiła zwycięstwo PiS-u? Jak Sarah Palin, wyśmiewana i uznawana za przaśną polityczka, zbudowała grunt pod wyborczą wygraną Trumpa? Jak dawni rosyjscy hipisi i antykomuniści stali się awangardą imperialnej ideologii, która podbiła nie tylko Rosję, ale i serca wielu ludzi w Europie i Ameryce? Skąd wzięła się alt-prawica i dlaczego nic w dzisiejszej polityce nie jest już takie samo? Dlaczego dziś to prawica, a nie lewica, głosi potrzebę rewolucji i faktycznie ją przeprowadza?

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Arbitror.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Uwaga, wyświetliliśmy tylko ostatnio opublikowane komentarze. Zobacz wszystkie komentarze!

Gość: Foxy |

Jestem w połowie, ale bardzo wciąga! Czyta się jak dobry kryminał.Odpowiedz

Gość: Sks |

Bardzo dobra analiza. I coś więcej. Bo to się czyta nie jak pracę naukową czy publicystykę ale jak powieść o czarujących zbrodniarzach. Potem sobie czlowiek uświadamia że to wszystko dzieje się naprawdę, że ci goście rządzą światem i robi się mniej wesoło.
Dawno nic mnie tak nie wciągneło.Odpowiedz

Gość: Karol |

Bardzo readable (dobrze czytająca się) książka. Stąd w sposób przystępny kreśli proces dochodzenia do prominencji współczesnych populistów, czyli tytułowych barbarzyńców.Odpowiedz

Gość: |

jestem świeżo po lekturze i mam całkiem dobre wrażenie. Autor ma jakieś poglądy , to się wyczuwa, ale nie ma hejtu, jest opis i analiza zjawisk. Duża wiedza o amerykańskiej altprawicy, o doktrynach rosyjskich zresztą też, a rozdziały o "niepokornych mediach" w Polsce na pewno wywołają dużo oburzonych komentarzy no i te profile na okładce :) Może po tej polskiej części mam trochę niedosytu, ale pewnie łatwiej było o źródła w USA i Rosji.Odpowiedz

Gość: Marcin |

Czytałem. Bardzo dobrze napisana książka, pozbawiona ideologii i dająca b. duży ładunek wiedzy. Mnóstwo faktów, daje prawdziwą wiedzę pozwalającą zrozumieć mechanizm problemu.Odpowiedz

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org