Opublikowano
2019-07-20 10:45
Licencja
Wolna licencja

Jakub T. Wolski – „Dyplomatyczny cicer cum caule” – recenzja i ocena

Są potrawy, które tym więcej nabierają walorów smakowych im dłużej się je gotuje. Można przyjąć, że „Dyplomatyczny cicer cum caule” autorstwa Jakuba Wolskiego powstawał przez prawie 50 lat. Czy rzeczywiście pozostaje lekturą strawną dla czytelników?


Jakub T. Wolski – „Dyplomatyczny cicer cum caule” – recenzja i ocena

Jakub T. Wolski – „Dyplomatyczny cicer cum caule” – recenzja i ocena - okładka Autor: Jakub T. Wolski
Tytuł: „Dyplomatyczny cicer cum caule”
Wydawca: Iskry
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 288
ISBN: 9788324410293
Cena: 34,90 zł

Ocena naszego recenzenta: 8/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Książka Jakuba Wolskiego stanowi przykład bliskości gastronomii i literatury – sztuk, które mają wiele wspólnego, chociaż analogie pomiędzy nimi na pierwszy rzut oka nie są tak oczywiste. Tym niemniej dobra literatura, podobnie jak i dobra kuchnia opierają się na trzech filarach: składnikach, dodatkach i doświadczeniu.

Maciej J. Nowak – „Narutowicz – Niewiadomski. Biografie równoległe” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Teksty przytoczone przez ambasadora w niniejszym zbiorze to produkty z najwyższej półki polskiej i zagranicznej publicystyki, literatury oraz stosunków dyplomatycznych. Człowiek kulturalny niezależnie od sympatii światopoglądowych nie może nie uznać wartości wspomnień takich osób jak Anthony Eden, Vaclav Havel, Winston Churchill, Stanisław Cat-Mackiewicz, Stanisław August Poniatowski czy Jan Nowak Jeziorański. Obok tych znanych nazwisk, Wolski przybliżył czytelnikom także sylwetki mniej znanych, choć wcale nie mniej interesujących osobistości ze świata dyplomacji. Fragmenty pism, które przywołał autor mają również tę wartość, że dotyczą często nieznanych szerzej kulisów spraw decydujących dla losów Polski i świata.

Te składniki, których bogata mieszanka świadczy o głębokiej erudycji, przyprawione zostały przez ambasadora szczyptą własnego komentarza. Niekiedy dotyczy on opisywanej sytuacji, innym razem odnosi się do własnych doświadczeń nabytych w ciągu lat pracy w polskiej służbie dyplomatycznej. Wspomniane uwagi dają czytelnikowi wyobrażenie o praktycznej stronie pracy dyplomaty we współczesnym świecie.

Jednak najlepszej jakości składniki, ani najbardziej aromatyczne przyprawy nie gwarantują daniu gwiazdki Michelin, jeżeli posługuje się nimi niewprawny szef kuchni. Tym razem jednak w literackiej kuchni pojawił się człowiek, który ma ponad 40 lat doświadczenia w sferze stosunków międzynarodowych. Dzięki subtelności właściwej członkom korpusu dyplomatycznego i najlepszym spośród szefów kuchni użyte „produkty” i dodatki łączą się dając w efekcie zbalansowany, wyrafinowany smak. Nie ma w tej pozycji ani grama niestrawnego koloryzowania, ani odrobiny pustosłowia czy taniego moralizatorstwa.

Dyplomacja Rzeczypospolitej czasów stanisławowskich

Gdy Stanisław August Poniatowski obejmował rządy, stanęło przed nim m.in. trudne zadanie zbudowania od podstaw profesjonalnej i nowoczesnej służby dyplomatycznej, upadłej zupełnie w czasach saskich.Czytaj dalej...

Jakub Wolski nie jest debiutantem także w dziedzinie literatury. Autor umiejętnie łączy zalety ról dyplomaty i literata podając czytelnikom swoje dzieło zgodnie z najlepszymi zasadami literackiego savoir vivre’u. Treść i forma dzieła tworzą spójną, dobrze skomponowaną całość.

W każdej restauracji liczy się także sposób prezentacji potrawy. Również pod tym względem „Cicer cum caule” zasługuje na wysoką notę. To zbiór krótkich tekstów uzupełnionych przejrzystym indeksem nazwisk i wykazem bibliograficznym. Ze względu na przyjętą formułę jest to pozycja przyjazna czytelnikowi. Lekkości lekturze dodaje poręczny format w jakim została wydana, bez problemu można umieścić ją w bagażu i pogrążyć się w treści na przykład podczas podróży.

Dla niektórych odbiorców pewną wadę stanowić może hermetyczność tego zbioru, wynikająca z poświęcenia uwagi mniej popularnym kwestiom. Jednak w dobie Internetu sprawdzenie informacji na temat postaci, którym autor oddaje głos czy dzieł, które cytuje nie sprawi poważniejszych trudności. Może nawet być pierwszym krokiem do poszerzenia wiedzy na dany temat i drogą do rozbudzenia zainteresowania historią i historią dyplomacji.

Dyplomatyczne rozgrywki – sport a stosunki międzynarodowe

Czytaj dalej...

Łącząc w sobie przedstawione powyżej zalety, które zdecydowanie przeważają nad zauważoną wadą, „Dyplomatyczny cicer cum caule” nie jest zwyczajnym grochem z kapustą lecz wykwintnym i pożywnym, a przy tym lekkostrawnym daniem. Przypadnie ono do gustu wszystkim mającym choćby niewielką orientację w meandrach historii, dyplomacji i kultury, a mniej wytrawnych „smakoszy” zachęci do ich poznawania.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jakuba T. Wolskiego – „Dyplomatyczny cicer cum caule”!


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Elżbieta |

Poprzez świetnie napisaną recenzję, nie sposób nie przeczytać książki pana Jakuba T. Wolskiego. W związku z tym książkę kupuję, a po przeczytanej recenzji autorstwa pana Jędrzeja Bończaka z przyjemnością zabiorę się za lekturę.Odpowiedz
Jędrzej Bończak

Absolwent historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. Interesuje się historią Polski i powszechną XX stulecia, historią kultury oraz biografistyką.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org