Autor: Reklama
Tagi: Wydarzenia, Warszawa, Historia kultury i sztuki
Opublikowany: 2022-08-16 05:01
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter” – Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na nową wystawę

Choć był Francuzem, to właśnie nad Wisłą w pełni rozwinął skrzydła swojego talentu. Uważany za ojca polskiego malarstwa rodzajowego i jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. Jego prace do dziś oczarowują wirtuozerią i lekkością kreski oraz pełnym wdzięku kolorytem.
REKLAMA

Od 9 września do 11 grudnia 2022 r. twórczość tego wyjątkowego artysty będzie można podziwiać w warszawskim Pałacu Pod Blachą. To pierwszy monograficzny pokaz prac Norblina organizowany przez Zamek Królewski w Warszawie. Na ekspozycję składa się 125 dzieł z zamkowych zbiorów – oleje, gwasze, akwarele, rysunki tuszem i akwaforty. Są wśród nich także prace dotąd nieznane lub przez długi czas uznawane za zaginione.

Publiczność przed obrazem „Aleksander Wielki w pracowni Apellesa”, ok. 1810-1820, tusz czarny i brunatny, pióro i pędzel, lawowanie, czarna i biała kredka, papier; fot. materiały prasowe

Wykształcony w Paryżu Jan Piotr Norblin (1745-1830) przybył do Polski w 1774 r. na zaproszenie Czartoryskich. Jako nadworny malarz arystokratycznej rodziny tworzył głównie kompozycje fête galante – sielankowe sceny przedstawiające wytworne towarzystwo podczas plenerowych zabaw. Fascynowało go również codzienne życie polskiej ulicy. Z upodobaniem szkicował targi, kiermasze i zatłoczone karczmy. Odtwarzał postaci wędrownych handlarzy, grajków i żebraków. Artysta żywo interesował się burzliwym życiem politycznym Rzeczypospolitej. Zasłynął jako dokumentalista powstania kościuszkowskiego i wydarzeń związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Jego dzieła należą do najcenniejszych źródeł ikonograficznych tej epoki. W 1804 r. Jan Piotr Norblin powrócił do Francji, gdzie mieszkał już do śmierci, nadal jednak tworzył dzieła inspirowane swoim trzydziestoletnim pobytem w Polsce.

 Łazienki Królewskie w Warszawie. Widok z tarasu Pałacu na Wyspie na staw południowy, 1788, gwasz, akwarela pędzel, papier; fot. materiały prasowe

Nadwiślański krajobraz artysta darzył wielkim sentymentem. Jego obie żony były Polkami. W Polsce urodziły i wychowały się jego dzieci, a sam Jan Piotr stał się protoplastą polsko-francuskiego rodu artystów. Jego najstarszy syn Aleksander był brązownikiem, Marcin wybitnym wiolonczelistą, a Sebastian uznanym we Francji malarzem klasycystycznym. Prawnuk Jana Piotra, Stefan Norblin zyskał sławę jako dekorator art déco. Wnuk Wincenty oraz prawnuk Ludwik założyli w Warszawie słynną wytwórnię wyrobów metalowych, która działała w latach 1834-1939 – od 1882 na ulicy Żelaznej, zaś po upaństwowieniu w 1947 – jako Walcownia Metali „Warszawa” – do 1981. Obecnie pod nazwą „Fabryka Norblina” pełni również rolę muzeum.

Wystawa: 9 września – 11 grudnia 2022 r.

Pałac Pod Blachą

Zamek Królewski w Warszawie

Zapraszamy na stronę Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy