Opublikowano
2019-05-15 10:05
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Jarmark Świętojański – renesansowa historia pod Wawelem

W dniach 14-16 czerwca, tradycyjnie na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem, odbędzie się Jarmark Świętojański. Przez trzy dni, od piątku do niedzieli, wszyscy chętni mogli przenieść się choć na chwilę w fascynujący świat renesansu.


(fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe)

Na uczestników będą czekały: spektakle, bale, pokazy walki oraz uczty. A wszystko w atmosferze historycznego pikniku dla dużych i małych, który ma być okazją nie tylko do podróży w czasie, ale też odkrywania Krakowa od strony, której jeszcze nie znacie.

Dziewiąta edycja Jarmarku Świętojańskiego odbędzie się w dniach 14-16 czerwca 2019 roku

Tradycyjnie organizatorzy zaplanowali mnóstwo historycznych atrakcji, których nie zabraknie także dla najmłodszych. Na wszystkich gości czekać będzie u stóp Wawelu mnóstwo atrakcji, występów, spektakli, warsztatów i koncertów. Przez wszystkie trzy dni otwarte będą kramy i warsztaty rzemieślnicze. Nie zabraknie niespodzianek dla najmłodszych: będą mogli przyjrzeć się pracy powroźników, garncarzy, płatnerzy, drukarzy, drzeworytników, kucharzy i cyrulików.

(fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe)

Chętni znów będą mogli walczyć o patenty rzemieślnicze, a także spróbować potraw, którymi posilano się w czasach Złotego Wieku. Przez Kraków przejdzie kolorowy orszak, który dotrze na Rynek Główny i będzie zachęcał do wspólnej zabawy na Bulwarze Czerwieńskim.

Dla miłośników historii i ciekawostek, których nie znajdziecie w żadnym podręczniku do historii spacer po renesansowym Krakowie jak zawsze przygotował Mariusz Wollny. W tym roku będzie można zajrzeć do jednego z najstarszych budynków starego miasta i poznać jego tajemnice, które od wieków ukryte są za grubymi murami... A które pozwolą lepiej zrozumieć miasto Kraków z okresu jego świetności, gdy było stolicą jednego z najpotężniejszych i najbogatszych państw Europy.

(fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe)

Bo Jarmark Świętojański to właśnie spotkanie ze Złotym Wiekiem. Organizatorzy zdradzają, że przybliżają krakowianom i gościom historię oraz spuściznę kulturową swoich praprzodków.

Przez trzy dni trwania imprezy staramy się przekazać widzom dużą dawkę wiedzy historycznej poprzez zabawę, warsztaty i widowiska. Przedstawiamy historię żywą, pokazujemy życie zwykłych ludzi – wieśniaków, mieszczan, rzemieślników, studentów, żołnierzy – na tle wydarzeń o znaczeniu dziejowym. Splatamy ze sobą historię polityczną i społeczną, historię sztuki, rzemiosła, literatury. Postaci wielkie: królów, władców i wodzów pokazujemy z ich "ludzkim obliczem". To zaś pomaga naszą historię narodową zrozumieć i polubić - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

I to właśnie jest celem Jarmarku Świętojańskiego.

(fot. Krakowskie Biuro Festiwalowe)

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Krakowskiego Biura Festiwalowego www.biurofestiwalowe.pl

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org