„Jedno życie” to historia Nicholasa Wintona, nazywanego „brytyjskim Schindlerem”

opublikowano: 2024-04-25 10:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Za swoją działalność otrzymał szlachectwo od królowej Elżbiety II, a jego imieniem nazwano planetoidę z grupy pasa głównego asteroid. Nicholas George Winton, bo o nim mowa, to Brytyjczyk, który zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. Jego historia została po raz kolejny zekranizowana.
REKLAMA
Nicholas Winton (1909-2015) w 1938 (Associated Press).

Nicholas Winton nazywany bywa „brytyjskim Schindlerem” lub Bohaterem Holokaustu. Urodził się w 1909 w Londynie, a zmarł w wieku 106 lat, w 2015 w Slough. Pochodził z żydowskiej rodziny, ale z uwagi na to, że jego rodzice przeszli na chrześcijaństwo, on także został ochrzczony.

Zapisał się na kartach historii, ponieważ dzięki heroicznym czynom, uratował 669 dzieci żydowskich. Traf chciał, że w 1938 roku wybrał się w odwiedziny do swojego przyjaciela mieszkającego w Czechach. Tam zobaczył po raz pierwszy obozy pracy. Zdecydował się działać i pomóc najmłodszym. Udało mu się wywieźć dzieci żydowskie z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii.

Ze względu na swoje pochodzenie nigdy nie otrzymał tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Jednakże jego czyny zostały docenione. Otrzymał Order Tomasza Garrigue Masaryka IV klasy oraz Order Lwa Białego I Klasy, nominowano go do Pokojowej Nagrody Nobla, a królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki.

Pomnik poświęcony Nicholasowi Wintonowi na głównym dworcu kolejowym w Pradze (fot. Luděk Kovář).

Filmowa historia Nicholasa Wintona

Jego historia została utrwalona i upowszechniona przez kulturę popularną. Do tej pory nakręcono już trzy filmy przybliżające jego dzieje. To: „Wszyscy moi bliscy” z 1999 roku, „Nicholas Winton – siła człowieczeństwa” z 2002 roku oraz „Nickyho rodina” z 2011 roku. Niebawem na szklanym ekranie zobaczymy kolejną audiowizualną opowieść o Bohaterze Holokaustu. Będzie to „Jedno życie” w reżyserii Jamesa Hawes'a. Film powstał według scenariusza Lucindy Coxon i Nicka Drake'a.

W postać głównego bohatera wcieli się Anthony Hopkins, a partnerować będą mu m.in.: Johnny Flynn (młody Nicky Winton), Helena Bonham Carter (Babi Winton), Lena Olin (Grete Winton), Romola Garai (Doreen Warriner) czy Alex Sharp (Trevor Chadwick).

O czym opowiada film?

Jest rok 1938, gdy młody Brytyjczyk Nicholas Winton podczas wizyty w Pradze odkrywa, że tysiące rodzin zbiegłych przed hitlerowcami z Niemiec i Austrii, żyją w dramatycznych warunkach, często bez dachu nad głową i żywności. Niemiecka inwazja na Czechosłowację jest kwestią najbliższych tygodni, a wtedy los uchodźców będzie już przesądzony. Nicholas postanawia zrobić wszystko, co w jego mocy, by ocalić jak najwięcej potrzebujących. Wraz z grupą współpracowników organizuje transporty dzieci, które podążają z Pragi do Anglii w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Jak wiele istnień uda się ocalić zanim granice zostaną zamknięte? - czytamy w zapowiedzi opublikowanej przez Monolith Films.

Polską premierę zaplanowano na 31 maja 2024 roku. Uroczysta premiera odbędzie się 15 maja w Muzeum Historii Polski, a - jak podaje Monolith Films - przedpremierowo widzowie będą mieli okazję zobaczyć film 1 maja podczas przeglądu filmowego Kino na Granicy, działającego od 26 lat.

Zobaczcie zwiastun!

Źródła:

www.filmweb.pl,

www.monolith.pl,

www.jewishvirtuallibrary.org

Polecamy e-book Pauli Apanowicz pt. „Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood”:

„Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
267
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-66-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone