Autor: Daria Czarnecka
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Historia społeczna, Książki, II wojna światowa
Opublikowany: 2019-01-14 10:00
Licencja: wolna licencja

Joanna Ostrowska – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” – recenzja i ocena

Wszelkiego rodzaju konflikty zbrojne od zarania dziejów niosą za sobą oprócz mordów i rabunków również przemoc seksualną. Niemniej system kontrolowanego przez okupanta nierządu do dzisiaj nie przebił się zbyt szerokim echem.

Joanna Ostrowska – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” – recenzja i ocena

Joanna Ostrowska
„Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”
Ocena: 8
Wydawca: Marginesy
Rok wydania: 2018
Okładka: twarda
Liczba stron: 480
ISBN: 9788365973733

Joanna Ostrowska jest doktorem nauk humanistycznym. Wykładała między innymi w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na Gender Studies Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiach Polsko-Żydowskich przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Jest również selekcjonerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz pracowała jako dramaturg. Swoją książkę poświęciła seksualnej pracy przymusowej w czasie II wojny światowej.

Istnienie sieci burdeli podporządkowanych Naczelnemu Dowództwu Wehrmachtu oraz wydawanie niemieckim żołnierzom prezerwatyw (oficjalnym dostawcą armii były firmy Vulkan i Odilei) są faktami dość znanymi, przynajmniej w kręgu osób interesujących się dziejami niemieckiego wojska. Informacje na ten temat można znaleźć chociażby w znanym albumowym wydawnictwie Deutsche Soldaten. Mundury, wyposażenie i osobiste przedmioty żołnierza niemieckiego 1939-1945 autorstwa Augustína Sáiza. Specjaliści wiedzą również o istnieniu domów publicznych ulokowanych w obozach koncentracyjnych (jak chociażby znajdujący się na bloku 24 w KL Auschwitz I-Stammlager puff). Niemniej mało mówi się o pracujących w tych miejscach kobietach i ich losach. Po wojnie praca seksualna na rzecz okupanta została okrzyknięta kolaboracją horyzontalną, a winnym jej kobietom golono głowy na znak hańby.

Ostrowska stara się bardzo dokładnie odtworzyć wytyczne, metody pozyskiwania „pracownic” oraz stosowane rozwiązania „porządkowe” funkcjonujących w Trzeciej Rzeszy burdeli znajdujących się w gestii państwa. Z wielkim zrozumieniem i empatią opisuje doświadczenie kobiet zmuszanych w tych miejscach do prostytucji. Rozpoczyna również bardzo ważną dyskusję dotyczącą kwestii postrzegania prostytutek jako ofiar narodowego socjalizmu. Do tej pory zarówno środowisko ofiar (w tym przypadku byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych), jak i postronnych obserwatorów nie widziało w nich poszkodowanych.

Oprócz opisów systemu w książce znaleźć można również mikrobiografie kobiet, które znalazły się w narodowosocjalistycznych burdelach. Niestety szczupłość dostępnych materiałów, milczenie samych zainteresowanych (często spowodowane presją społeczną czy rodzinną) oraz wymuszone prawem anonimizowanie zachowanych materiałów archiwalnych sprawiają, że są to opowieści boleśnie niedokończone. I wydaje niestety czas na wypełnienie luk przeminął.

„Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” to bardzo ważna i potrzebna książka. Choć do tej pory ukazywały się prace poświęcone zagadnieniom przymusu seksualnego i prostytucji na terenach okupowanych przez Trzecią Rzeszę, to jednak w znakomitej większości nie były one tłumaczone na język polski. Tak jest między innymi z monumentalną w mojej ocenie pracą Roberta Sommera Das KZ-Bordell. Tym samym Ostrowska wypełnia sporą lukę w polskiej historiografii.

Recenzowana pozycja nie należy do lektur łatwych. Niejednokrotnie czytelnik będzie musiał skonfrontować się z własną wrażliwością oraz pewnymi schematami w myśleniu. Niemniej warto książkę czytać i dyskutować nad stawianymi w niej tezami.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Joanny Ostrowskiej – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy