Opublikowano
2019-11-08 09:01
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Joanna Puchalska - „Wilczyce z dzikich pól”

Joanna Puchalska w książce „Wilczyce z dzikich pól” opisuje dziesięć kresowych Polek z temperamentem, które potrafiły samodzielnie zadbać o swoje interesy. Wśród bohaterek są m.in.: Anna Błocka, Teofila Chmielecka, wojewodzina Anna Potocka czy Hanna Krasieńska.


Joanna Puchalska - „Wilczyce z dzikich pól” - okładka Tytuł: „Wilczyce z dzikich pól”
Autor: Joanna Puchalska
Wydawnictwo: Zona Zero
Premiera: 30.10.2019
Wymiary: 160 × 225
Oprawa: zintegrowana
Liczba stron: 360
EAN: 9788380794863
Cena: 44,90 zł
Kup ze zniżką!

Anna Błocka – poszła do Stambułu za mężem wziętym w jasyr i wyciągnęła chłopa z bisurmańskiej niewoli.

Teofila Chmielecka – wdowa po słynnym regimentarzu. Już w pierwszym roku żałoby zorganizowała siedem zbrojnych napadów, a w kilku brała nawet udział osobiście.

Wojewodzina Anna Potocka - współsprawczyni śmierci starościny Gertrudy Komorowskiej, nękana wyrzutami sumienia, jako dusza pokutująca błagała o pomoc mniszkę w Przemyślu.

Hanna Krasieńska – po zgonie teścia nie mogąc pozostać w rodzinnych dobrach, splądrowała je po tatarsku, w czym dzielnie jej dopomogli dorośli już synowie.

Maryna Mniszchówna – pierwsza w historii Polka, koronowana na carową Rusi. Żona Dymitra z dynastii Rurykowiczów, a po jego zamordowaniu – ślubna małżonka Dymitra Samozwańca i matka jego syna. Po egzekucji małego Iwana przeklęła ród Romanowów, aby za zbrodnię dzieciobójstwa żadnemu z nich nie dana była śmierć naturalna.

Zofia z Korabczewskich Rożyńska – Zajazdy weszły jej w krew. Panowie szlachta nie tylko się jej bali ale nawet unikali potyczek, bo wszak wojować z białogłową nie honor, a przegrać – despekt jeszcze większy.

Zofia Opalińska – zwana przez kozaków Laszką Diablicą. Ludzi fascynowała jej niezwykła uroda, nieprzemijająca z wiekiem oraz seria zadziwiających zgonów małżonków, którzy w tajemniczych okolicznościach umierali tuż po ślubie.

Publikację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Joanna Puchalska - rodzinnie związana z Nowogródczyzną, skończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczka literatury angielskojęzycznej, od kilku lat zajmuje się tematyką kresową. Publikuje m.in. w miesięczniku „wSieci Historii”. Przygotowany wspólnie z Anną Lisiecką cykl audycji emitowanych w radiowej Jedynce pod tytułem Droga do Soplicowa, odsłaniających kulisy powstawania „Pana Tadeusza”, w 2011 roku został uhonorowany przez SDP wyróżnieniem Nagrody im. Macieja Łukasiewicza. Autorka wydanej w 2014 roku książki „Dziedziczki Soplicowa”.

Książkę „Wilczyce z dzikich pól” zamówicie pod tym linkiem: https://xlm.pl/ksiazka/wilczyce-z-dzikich-pol?_ga=2.212227476.1032911217.1573164629-635291373.1573164629 .

Polecamy również pozostałe książki, które Wydawnictwo Zona Zero ma w swojej ofercie.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Vanite |

A dyć kontent jestem, same niewiasty i dofinansowaneOdpowiedz

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org