Autor: Cezary Wołodkowicz
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Historia gospodarki, Historia wojskowości, Książki, Ujęcia przekrojowe, Starożytny Rzym
Opublikowany: 2021-12-16 16:01
Licencja: wolna licencja

John Scheid, Nicolas Guillerat, Milan Melocco – „Starożytny Rzym. Infografiki” – recenzja i ocena

Nowatorska forma opowiadania o historii sprawdza się także tutaj. Starożytny Rzym na infografikach to pomysł, który zainteresuje zarówno fachowców, jak i uczniów.
REKLAMA

John Scheid, Nicolas Guillerat, Milan Melocco – „Starożytny Rzym. Infografiki” – recenzja i ocena

John Scheid, Nicolas Guillerat, Milan Melocco
„Starożytny Rzym. Infografiki”
Ocena: 9
69 zł
Tytuł oryginalny: „Infographie de la Rome antique”
Tłumaczenie: Jakub Jedliński
Rok wydania: 2021
Okładka: miękka
Liczba stron: 132
Format: 238 x 295 [mm]
ISBN: 978-83-8188-358-0
EAN: 9788381883580

Syntetyczne opracowanie tak skomplikowanej i wielowątkowej historii jest zadaniem niełatwym, dlatego cieszy, że za to zadanie wzięli się specjaliści: John Scheid – historyk, emerytowany profesor Collège de France, autor licznych opracowań poświęconych starożytnemu Rzymowi, Milan Melocco – historyk, doktorant na Sorbonie. Za grafikę odpowiadał Nicolas Guillerat. I to w dużej mierze na nim spoczął obowiązek klarownej prezentacji bogatej treści.

Na szczęście autorzy recenzowanej pracy wyszli z założenia, że wychwycenie wszystkich niuansów z historii starożytnego Rzymu wyszłoby na niekorzyść prezentacji problemu. Przyjęli więc ramy czasowe od momentu powstania miasta w 753 r. p.n.e. do momentu upadku zachodniego cesarstwa rzymskiego w 476 r., a geograficznie skupia się na jego centrum, zaś mniej na peryferiach. Książkę podzielono na trzy bloki tematyczne: „Terytorium i ludność imperium ”, „Władza, religia, gospodarka”, „Potęga militarnego Rzymu”. Każdy z bloków podzielono na trzy krótkie rozdziały opatrzone krótkim opisem wprowadzającym.

W pierwszej części znajdują teksty i grafiki przedstawiające najważniejsze etapy rozwoju terytorialnego Rzymu, miasta, a później już państwa. Kilka stron poświęcono italskim sojusznikom miasta Wilczycy, a także organizacji prowincji. Znajdują się tutaj również wzmianki na temat zabudowy i demografii. Autorzy postanowili pominąć analizę poszczególnych prowincji, słusznie wskazując, że różniły się one znacząco od siebie, a ich umieszczenie w książce zaburzyłoby jej strukturę.

Druga część porusza aspekt funkcjonowania rzymskiego ustroju politycznego, republiki i cesarstwa. Naturalnie odrębny fragment został poświęcony uprawnieniom senatu oraz postaci cesarza (znalazły się tutaj również drzewa genealogiczne poszczególnych dynastii. Przedstawiono w tej części również skomplikowaną strukturę religii (w liczbie mnogiej) starożytnego Rzymu, nie pomijając zmiany, jaką było pojawienie się chrześcijaństwa. Moje uznanie budzi sposób przedstawienia zagadnienia gospodarki rzymskiej. Autorzy świetnie zdołali ukazać złożoność gospodarki, dochodów i wydatków państwa rzymskiego, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem informacji, czy nadmierną komplikacją wywodu.

Ostatnia część odnosi się do armii rzymskiej, jej siły i sukcesów. Autorzy słusznie zauważyli, że rzymskie legiony bynajmniej nie były niezwyciężone. Przedstawiono tutaj nie tylko organizację armii Rzymu, mapy podbojów i ważniejszych bitew. Ale pokazano również, jak przebiegała kariera typowego żołnierza. Czytelnik znajdzie tu również wiadomości na temat kilogramów wyposażenia, które dźwigał rzymski wojak, wysokości jego żołdu i diety. Ciekawym dodatkiem są również fragmenty poświęcone najsłynniejszemu przeciwnikowi Rzymu – Kartaginie. Daje to interesujące porównanie sił i potencjałów demograficznych obydwu stron. Naturalnie z racji objętości książki przedstawiono jedynie najważniejsze kampanie czy postacie wodzów. W przypadku kampanii Cezara warto zwrócić uwagę na przedstawienie szlaku bojowego jego legionistów.

REKLAMA

Truizmem byłoby napisać, że „Starożytny Rzym. Infografiki” to praca, która nie wyczerpuje tematu. Nie jest to przecież jej cel. Książka ma stanowić wprowadzenie do dziejów miasta znad Tybru, zaś autorzy zrealizowali ten cel znakomicie. Bezspornie największym atutem recenzowanego dzieła jest nowatorska forma. Infografika staje się coraz popularniejsza zarówno w mediach jak i pomoc edukacyjna. Warto zresztą wspomnieć, że niedawno Wydawnictwo Rebis zaprezentowało II wojnę światową w podobnej formie. I tutaj również należą się twórcom najwyższe słowa uznania. Grafiki są czytelne i nie powinny sprawić odbiorcom żadnych problemów. Każda z nich opatrzona została legendą i syntetycznym omówieniem. Co więcej stylistyka grafik nie budzi zastrzeżeń, nie są ani przaśne ani rozbuchane. In plus należy podkreślić również jakość tekstów – zwięzłych, ale kompetentnie napisanych.

Do zestawu komplementów trzeba dorzucić łyżkę dziegciu. Niekiedy bowiem zdarzają się wpadki w warstwie redakcyjnej, przykładem może być podanie w dwóch miejscach różnych wysokości zarobków żołnierzy rzymskich. W części traktującej o armii rzymskiej padają również łacińskie określenia poszczególnych rang czy funkcji. Dla młodego czytelnika może być to niezrozumiałe. Jest to jednak drobny minus udanej książki.

„Starożytny Rzym. Infografiki” to praca wyjątkowa, nasycona szeregiem informacji, statystyką, a co więcej opatrzona ciekawym i merytorycznie wartościowym komentarzem. Autorzy pracy zdołali pogodzić twarde dane z przystępnym sposobem podania. Książkę z pewnością docenią nie tylko czytelnicy zainteresowani Rzymem, dla których będzie ciekawą formą spotkania się z jego historią, ale także uczniowie i nauczyciele. Ci ostatni będą mogli wykorzystać zawarte w niej materiały w publikacjach czy na lekcjach historii.

Trzeba także dodać, ponieważ jesteśmy przed okresem świątecznym, że znakomita forma graficzna i merytoryczny tekst sprawiają, że książka będzie znakomitym prezentem gwiazdkowym, zarówno dla dziecka (naturalnie tego w wieku szkolnym), jak i dorosłego, zafascynowanego antykiem. Naprawdę warto sięgnąć po tę publikację.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Johna Scheida, Nicolasa Guillerata i Milana Melocco – „Starożytny Rzym. Infografiki” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Cezary Wołodkowicz
Historyk i tłumacz. Pasjonuje się dziejami epoki napoleońskiej i historią wojskowości. Niepoprawny fan Arsenalu Londyn.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy