Jonathan J. Moore – „Powiesić wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-05-14 11:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Historia ludzkości to przede wszystkim liczne krwawe epizody – wojny, morderstwa, zarazy, głód… Aby ludzkość mogła z wyszukaniem zabijać się zgodnie z prawem, sformalizowano ten proceder poprzez wprowadzenie egzekucji. Jonathan Moore postanowił przybliżyć tę kwestię w swojej książce pod chwytliwym tytułem „Powiesić, wybebeszyć i poćwiartować”.
REKLAMA

Jonathan J. Moore – „Powiesić wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji” – recenzja i ocena

Jonathan J. Moore
„Powiesić wybebeszyć i poćwiartować
nasza ocena:
7/10
cena:
49,90 zł
Wydawca:
Znak Horyzont
Rok wydania:
2019
Okładka:
miękka
Liczba stron:
256
ISBN:
9788324056965

Pomysł wydaje się makabryczny, jednak Moore mimo to dokonał dokładnej analizy tej kwestii. Prawo karne ma generalnie trzy funkcje – jedną z niej jest funkcja odstraszająca. Temu właśnie służyło zabijanie – często w wymyślny sposób – osądzonych przestępców. W ten sposób władze chciały dać jasny sygnał społeczeństwu co grozi za łamanie norm współżycia społecznego.

Oczywiście efekt nie był do końca zadowalający – publiczne mordowanie w majestacie prawa stało się raczej rozrywką na wolnym powietrzu dla licznej gawiedzi. Jednakże – jak każda rozrywka – miała ona swoje prawa. Moore w zaskakująco przystępny sposób przedstawił te kwestię.

Ponieważ popularność wszelkich kar zależała od pomysłowości, epoki czy zwyczaju, chronologiczne ukazanie problemu nie mogło znaleźć w tym przypadku zastosowania. Moore postanowił zatem podążać śladem konkretnych kar. Nasza podróż nie wiedzie przez epoki lecz typy kar – od powszechnie znanych poprzez te znacznie mniej znane, na współczesnych karach kończąc. Przy każdym sposobie – czy to wbijaniu na pal, czy ukrzyżowaniu, szubienicy, na krześle elektrycznym kończąc – poznajemy jego genezę, sposoby wykonania (litościwe i te mniej…) oraz jego ewolucje.

Na kartach książki Moore’a ostateczny wymiar kary nie jest zwykłym bezsensownym mordem, a raczej ewoluującym procesem. Widzimy jak prosta czynność jak np. powieszenie nabiera cech niemal naukowej, dokładnie zaplanowanej i badanej czynności. Okazuje się, że wielu katów nie było bezmyślnymi narzędziami Temidy a raczej solidnymi rzemieślnikami, poważnie traktującymi swój fach i starającymi się go udoskonalać – czy to ku uciesze tłumów czy to ze zwykłej, ludzkiej litości wobec skazanych.

Moore przedstawia egzekucje jak dogłębny proces – od wydania wyroku po jego wykonanie. Okazuje się, że nie było to wcale takie proste i oczywiste. Można powiedzieć, że udana egzekucja zależała od odpowiedniego jej przygotowania przez wyspecjalizowaną kadrę. Moore udowadnia to opisując wybrane egzekucje jako wzór, inne niejako ku przestrodze, a przede wszystkim kreśląc portrety kata – bo to nie jest tak jednoznaczna kwestia jak się wydaje.

Ciekawym podsumowaniem jest ukazanie, co się dzieje z ciałem skazańca po śmierci. Można powiedzieć, że niektórzy kończyli na wzór osławionego Herostratesa – niby skazani na zapomnienie, lecz dzięki osiągnięciom medycyny sądowej pamięć o ich zbrodniach przetrwała do dziś.

Prócz dużej wartości merytorycznej kolejnym atutem książki jest jej szata graficzna – przystępna, ciesząca oko nie tylko treścią, lecz także licznymi zdjęciami, rysunkami czy reprodukcjami. Ten jakże makabryczny temat ubrano w miłą dla oka szatę graficzną – wydawnictwu Znak-Horyzont należy tu pogratulować.

To, czego mi brakowało to autorskie podsumowanie, taka swoista „kropka nad i”. Możliwe, że autor skupił się na reporterskim przedstawieniu sprawy. A może refleksje i podsumowanie pozostawił czytelnikowi?

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jonathana J. Moore’a – „Powiesić wybebeszyć i poćwiartować czyli historia egzekucji”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Staniszewski
Absolwent Wydział Historycznego UW, autor książki „Fort Pillow 1864”. Badacz zagadnień związanych z historią wojskowości, a w szczególności wpływu wojny na przemiany społecznych, gospodarczych i kulturowych - ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów XIX wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone