Opublikowano
2019-08-14 09:03
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

Już tylko miesiąc dzieli nas od filmowej premiery jesieni! Zobaczcie zwiastun „Piłsudskiego”

Już 13 września w kinach pojawi się „Piłsudski”. W tytułowej roli Borys Szyc, obok niego na ekranie zobaczymy Magdaleną Boczarską, Marię Dębską, Józefa Pawłowskiego i Jana Marczewskiego. Dziś prezentujemy oficjalny zwiastun filmu.


fot. Jarosław Sosiński, mat. dystrybutora
Najbardziej oczekiwana premiera tej jesieni, film „Piłsudski” zadebiutuje w kinach już za miesiąc. Wkrótce potem zostanie również pokazany w Konkursie Głównym na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To opowieść o Marszałku, jakiego nie znamy i walce o niepodległość, która nie miała prawa się udać.

Zobaczcie zwiastun!

W filmie poznajemy Piłsudskiego, kiedy w szpitalu psychiatrycznym udaje szaleńca, aby uniknąć więzienia. Jest na skraju życia i śmierci, głoduje. Tak długo udawał wariata, że prawie się nim stał. W ucieczce pomagają mu przyjaciele. Mimo przeciwieństw losu, własnych ograniczeń jest zdeterminowany, by osiągnąć swój jedyny i najważniejszy cel: przywrócić Polskę na mapę Europy. Był to niezwykle silny, charyzmatyczny człowiek, niepozbawiony jednak ludzkich słabości i wad – mówi o swoim bohaterze odtwórca głównej roli, Borys Szyc.

Józef Pawłowski, który w filmie gra Aleksandra Sulkiewicza, bliskiego przyjaciela Piłsudskiego tak opowiada o tej swojej roli:

- Kiedy przeczytałem scenariusz filmu „Piłsudski”, najbardziej zaskoczył mnie temperament naszych bohaterów. Byli ludźmi obdarzonymi wielką fantazją, pasją życia. Byli wręcz szaleńczo odważni i pełni energii. Nie kalkulowali, często stawiali wszystko na jedną kartę. Nie bali się podejmować decyzji. W imię sprawy gotowi zaryzykować życie. Tacy są właśnie bohaterowie filmu „Piłsudski”.

Specjalnie do filmu Ørganek i O.S.T.R napisali piosenkę „To nie miało prawa się stać”. Posłuchaj wybuchowej mieszanki rocka i hip-hopu!

Posłuchajcie piosenki!

Przypomnijmy, że film „Piłsudski” opowiada o losach naczelnika państwa i pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w latach 1901–1918. Akcja rozpoczyna się w 1901 roku. Józef Piłsudski „Ziuk” (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. „Piłsudski” to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

Za produkcję odpowiada Studio Filmowe „Kadr”. Dystrybutorem jest NEXT FILM.
fot. Jarosław Sosiński, mat. dystrybutora

Obsada:

W rolach głównych wystąpią: Borys Szyc (Józef Piłsudski), Magdalena Boczarska (Maria Piłsudska), Jan Marczewski (Walery Sławek), Maria Dębska (Aleksandra Szczerbińska), Józef Pawłowski (Aleksander Sulkiewicz), Tomasz Schuchardt (Aleksander Prystor), Kamil Szeptycki (Kazimierz Sosnowski), Eliza Rycembel (Wanda Juszkiewiczówna), Marcin Hycnar (Witold Jodko-Narkiewicz).

Twórcy filmu:

 • Reżyseria: Michał Rosa
 • Scenariusz: Michał Rosa
 • Zdjęcia: Piotr Śliskowski
 • Muzyka: Stefan Wesołowski
 • Montaż: Rafał Listopad
 • Dźwięk: Piotr Domaradzki, Marcin Jachyra
 • Scenografia: Ryszard Melliwa, Łukasz Trzciński
 • Dekoracja wnętrz: Katarzyna Dobrowolska
 • Kostiumy: Magdalena Biedrzycka
 • Charakteryzacja: Dariusz Krysiak
 • Kierownictwo produkcji: Jacek Dąbrowski-Udziela
 • Konsultacja historyczna filmu i materiałów prasowych: Prof. dr hab. Grzegorz Nowik, Michał Janik
 • Producenci: Filip Bajon, Dariusz Sidor
 • Produkcja: Studio Filmowe „Kadr”
 • Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
 • Dystrybucja: NEXT FILM

fot. Jarosław Sosiński, mat. dystrybutora

Szczegółowe informacje można znaleźć na Facebooku, Instagramie oraz na stronie internetowej filmu.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy


Zaryzykowałbym opinię, że rodzima kinematografia (i nie tylko ona) utraciła (oby nie bezpowrotnie) zdolność tworzenia strawnych filmów historycznych. Nawet osadzonych w rzeczywistości XX w.

Na ekranie będzie brylował nie Ziut, a Silny z "Wojny polsko-ruskiej" X. Żuławskiego.Odpowiedz

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org