Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Recenzje, Książki, Inne dzieła kultury, Ujęcia przekrojowe, Warszawa
Opublikowany: 2021-12-23 06:00
Licencja: wolna licencja

Kalendarz „Zdzierak Warszawski” na 2022 rok – recenzja i ocena

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Czas pomyśleć o zakupie kalendarza odmierzającego upływające dni. Jedną z ciekawych propozycji jest „Zdzierak Warszawski” przygotowany staraniem Domu Spotkań z Historią. Co w nim znajdziemy?
REKLAMA

Kalendarz „Zdzierak Warszawski” na 2022 rok – recenzja i ocena

Kalendarz „Zdzierak Warszawski” na 2022 rok
Ocena: 8,5
35 zł
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Rok wydania: 2021
Okładka: miękka
Liczba stron: 734
EAN: 5904673510512

„Zdzierak Warszawski” dostępny jest na rynku wydawniczym po raz trzeci. Pierwszy taki kalendarz przygotowano na 2018 rok, a kolejne edycje wydawane są co dwa lata. To gratka dla miłośników historii, a zwłaszcza dziejów Warszawy. W jednym miejscu zebrano ogrom ciekawostek dotyczących dziejów stolicy Polski, tworząc oryginalny przewodnik historyczny. Znajdziemy tu nie tylko informacje o wydarzeniach dnia codziennego, ale także o modzie, kulturze, architekturze, sporcie czy kuchni.

Czym żyła Warszawa w minionym stuleciu? Kiedy powstał Kampinoski Park Narodowy? Co oznacza słowo „wihajster”, będące jednym z najpopularniejszych warszawskich germanizmów a czym jest berbelucha? Jak powinno się przyrządzać topinambur, który niegdyś był bardzo popularnym warzywem, a dziś uchodzi za ekskluzywny rarytas? Do jakiej zbrodni doszło w Tatrze Nowym? To tylko niektóre ciekawostki zapisane na kartach kalendarza. Dowiemy się z niego m.in. także dlaczego dawni warszawiacy niemający jeszcze dostępu do internetowych portali randkowych, umawiali się na randki telefoniczne w kawiarni George przy ul. Kredytowej i nawiązywali międzystolikowe flirty oraz poznamy przepisy z 1931 roku zakazujące m.in. „chodzenia po ulicy więcej jak w 3 osoby w rzędzie” oraz trzymania się pod rękę we trójkę.

Za koncepcję zdzieraka odpowiada Agnieszka Tomasińska, a w gronie autorów tekstów opublikowanych na kartach kalendarza znajdują się także: Dariusz Krajewski (DSH), Iwona Makowska (DSH), Ryszard Mączewski (Fundacja „Warszawa1939.pl”), Martyna Goździuk i Janusz Dziano (Stowarzyszenie Gwara Warszawska), Urszula Zielińska-Meissner (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m. st. Warszawy).

Kalendarz został estetycznie wydany. Stanowi starannie dobrany, wyselekcjonowany zbiór ciekawostek historycznych związanych z życiem Warszawy i jej mieszkańców. Na kartach opublikowano rozmaite archiwalne zdjęcia, doniesienia prasowe, przepisy kulinarne, słownik gwary warszawskiej oraz wiersze, które wzbogacają informacje o najważniejszych wydarzeniach historycznych rozgrywających się w stolicy kraju nad Wisłą. Dane te okraszono anegdotami i wspomnieniami warszawiaków, które zaczerpnięto z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka Karta. Co więcej, znajdziemy tu też reklamy pojawiające się na łamach prasy dekady temu. Całość świetnie się prezentuje i może służyć jako materiał do wspólnego, rodzinnego poznawania dziejów stolicy. Przeszłość przenika się tutaj z teraźniejszością. Każdego dnia, zdzierając kolejną kartę, zapewniamy sobie także lekturę i codzienną dawkę historycznych newsów. Mankamentem kalendarza jest sposób klejenia poszczególnych kart. W moim egzemplarzu początkowe wypadają jeszcze przed rozpoczęciem korzystania ze zdzieraka.

To klasyka w nowoczesnej oprawie. „Zdzierak Warszawski” nawiązuje do klasycznego kalendarza zdzieranego, który niegdyś obecny był w niemal każdym domu. Jego twórcy poszli o krok dalej, decydując się na wzbogacenie poszczególnych kart o pierwiastek wizualny, jakim są m.in. zdjęcia, grafiki czy reklamy. Kalendarz został ergonomicznie zaprojektowany. W prawy dolnym rogu znajduje się licznik odmierzający liczbę dni do końca roku, z kolei po lewej stronie umieszczono imiona solenizantów, którzy obchodzą imieniny danego dnia. W prawym górnym rogu zapisano godziny wschodu i zachodu księżyca, z kolei w lewym – słońca. Do zdzieraka dołączona została soczyście zielona podkładka, dzięki której kalendarz możemy zawiesić na ścianie. Całość dobrze się prezentuje się i zapewnia codzienną podróż przez epoki i wydarzenia rozgrywające się w Warszawie. Nie tylko dla mieszkańców stolicy!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów kalendarz „Zdzierak Warszawski” na 2022 rok bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy