„Kamerdyner” - nowy serial kostiumowy w jesiennej ramówce TVP

opublikowano: 2023-11-05, 20:58
wszelkie prawa zastrzeżone
„Kamerdyner” to dramat historyczny i film kostiumowy wyreżyserowany przez Filipa Bajona. Od 5 listopada 2023 roku emitowany jest w niedziele o godz. 20.20 na antenie TVP1, zastąpił tym samym serial „Dewajtis”. Czy okaże się kolejnym telewizyjnym hitem?
reklama
(fot. screen z oficjalnego zwiastuna)

Zobacz także:

Serial „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona

„Kamerdyner” to opowieść o skomplikowanej miłości, która połączyła osoby pochodzące z dwóch światów. Akcja serialu rozgrywa się w latach 1900-1945. Główny bohater, czyli tytułowy kamerdyner, to pochodzący z Kaszub Mateusz. Młodzieniec zakochuje się w niemieckiej arystokratce. W miłosny wątek wplecione zostały też dzieje pruskiego rodu von Krauss z okolic Pucka oraz losy Polaków, Niemców i Kaszubów zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach. Serial opowiada też o walce Kaszubów o autonomię, której uosobieniem jest Bazyli Miotke. Postać ta, choć fikcyjna, ma swój pierwowzór historyczny. Realizatorzy inspirowali się bowiem losami „kaszubskiego króla”, czyli Antoniego Abrahama.

Historię Mateusza poznajemy już w momencie jego narodzin, które miały miejsce w 1900 roku. To nieślubny syn junkra Hermana von Kraussa i pokojówki Łucji Kroll. Jego matce nie było dane wychowanie dziecka, które powiła. Kobieta zmarła tuż po porodzie. Ojciec zdecydował, że chrzestnymi Mateusza zostaną Bazyli Miotke, kaszubski działacz, i jego żona Urszula. Żona hrabiego Hermana, Gerda von Krauss, dowiedziawszy się o nieślubnym dziecku swego męża i śmierci matki maleństwa, postanowiła, że maluch wychowa się w pałacu. Tak też się stało, a mały Mateusz dorastał razem z jej dziećmi - Maritą i Kurtem.

reklama

Emisja serialu na antenie TVP1 od 5 listopada 2023 roku

Premiera światowa serialu miała miejsce w 2022 roku. Produkcja składa się z pięciu ok. 42-minutowych odcinków. Od 5 listopada 2023 roku emitowana jest na antenie TVP1 w niedziele o godz. 20.20. Jednakże w serwisie TVP VOD serial dostępny jest już od lutego 2022 roku. 

W rolach głównych występują: Janusz Gajos (Bazyli Miotke), Anna Radwan (hrabina Gerda von Krauss), Sebastian Fabijański (Mateusz Kroll) i Marianna Zydek (Marita von Krauss, córka Gerdy i Hermanna), a na ekranie zobaczymy też takich aktorów jak m.in.: Kamilla Baar-Kochańska (Angela von Krauss, żona Fryderyka), Daniel Olbrychski (Leo von Trettow), Sławomir Orzechowski (kamerdyner Franz Necel), Borys Szyc (Fryderyk von Krauss, brat Hermanna), Marcel Sabat (Kurt von Krauss, syn Gerdy i Hermanna), Łukasz Simlat (Peter Schmidt), Adam Woronowicz (hrabia Hermann von Krauss) i Diana Zamojska (Urszula Miotke, żona Bazylego). 

Serial powstał na podstawie scenariusza Mirosława Piepki, Marka Klata i Michała S. Pruskiego, wyreżyserował Filip Bajon. Za produkcję odpowiada Filmicon Dom Filmowy. To koprodukcja: Sam 34, Bell, Meron, Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, Narodowego Centrum Kultury, Next Film, Eda Coffee, Telewizji Polskiej i Agencji Kreacji Filmu i Serialu. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gdyński Fundusz Filmowy, Gminę Miasta Wejherowo oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Sceny plenerowe kręcono w Gdańsku, Helu, Pucku, Piaśnicy, Wejherowie, Karwii, na Mazurach, w Łężanach koło Olsztyna, Galinach, Widrynach i Warszawie (Polska).  

Należy dodać, że w 2018 roku premierę miał pełnometrażowy film o tym samym tytule „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, do którego sceny kręcono od 22 września 2015 do 9 kwietnia 2018.

Zobaczcie zwiastun filmu!

Źródła:

www.tvp.pl,

www.vod.tvp.pl,

www.centruminformacji.tvp.pl,

www.filmpolski.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
reklama
Komentarze
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone