Kamień z Rosetty: najważniejszy zabytek starożytnego piśmiennictwa?

opublikowano: 2022-06-03 05:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Kamień z Rosetty to jeden z najbardziej znanych zabytków starożytnego Egiptu. Ten ważący ponad 760 kilogramów kamienny artefakt pozwolił na odczytanie egipskich hieroglifów i jest dziś jednym z najważniejszych obiektów w British Museum. Oto krótka historia kamienia z Rosetty.
REKLAMA
Kamień z Rosetty - inskrypcje (fot. Paul Hudson)

Historia odkrycia kamienia z Rosetty nie jest szczególnie romantyczna – nie był to przedmiot poszukiwany przez badaczy, a archeologia jako dyscyplina naukowa jeszcze nie funkcjonowała. Do odkrycia przyczyniły się natomiast… wojny napoleońskie. Na zabytek trafiła w 1799 roku przebywająca w Egipcie grupa francuskich żołnierzy, która podczas kopania fundamentów pod budowę fortu w mieście Rosetta (al-Raszid) zwróciła uwagę na kamień pokryty inskrypcjami. Co ciekawe, wówczas był on już wykorzystany wtórnie, jako element średniowiecznego muru. Dowódca oddziału – Pierre-François Bouchard – zdał sobie sprawę z unikatowości znaleziska. Jego przełożony, generał Menou polecił mu transport kamienia do swojego domu w Aleksandrii. Po dwóch latach z rozkazu Napoleona kamień przetransportowano do Kairu, a kopie inskrypcji przygotowane przez francuskich litografów rozesłano do różnych uczonych w Europie. Ostatecznie w wyniku porozumień po przegranej przez Napoleona kampanii, zabytek trafił do Anglii.

Kamień z Rosetty: dlaczego jest tak ważny?

Inskrypcje zawarte na kamieniu sporządzone były w dwóch językach (starogreckim i egipskim) oraz trzech pismach (hieroglify, pismo demotyczne i starożytna greka). To właśnie ten sposób zapisków pozwolił na ich odczytanie, które przypisuje się dwóm badaczom. Anglik, Thomas Young jako pierwszy zwrócił uwagę na wzmiankowanie na kamieniu imienia Ptolemeusza. Kluczowe przy odszyfrowaniu inskrypcji okazały się jednak zasługi Francuza Jeana-François Champolliona, którego prace pozwoliły na pełne zrozumienie hieroglifów. Na tym polega też wyjątkowość kamienia z Rosetty – pozwolił on odczytać najstarszy rodzaj pisma używanego w starożytnym Egipcie, co w dalszej perspektywie pozwoliło na zrozumienie innych treści zachowanych na artefaktach odkrytych nad Nilem.

Kamień z Rosetty (fot. Awikimate)

Czy jednak sam zabytek mógł być szczególnie ważny dla ówcześnie żyjących? Jest to bardzo wątpliwe. Treść tablic stanowił propagandowy dekret z 27 marca 196 r. p.n.e., który miał upamiętniać faraona Ptolemeusza V. Zapis w dwóch językach miał prawdopodobnie pozwolić na dotarcie do różnych grup społecznych. Z treści można dowiedzieć się jakie działania podjął władca i czym (zdaniem twórców inskrypcji) miały one skutkować. Ptolemeusz V uchodził więc za faraona szczodrego, bogobojnego, który obniżał podatki i zapewniał dostatek swojej armii. Ponadto umarzał długi i zwalniał więźniów z odbywanych kar.

Kamień z Rosetty na wystawie w British Museum (fot. ProtoplasmaKid)

Jak widać tekst zawarty na kamieniu z Rosetty to swego rodzaju „panegiryk”, zawierający przede wszystkim przesłanie propagandowe, którego głównym celem była pochwała ówczesnego władcy. Zapis w dwóch językach i trzech pismach sprawił jednak, że ten niepozorny dokument okazał się kamieniem milowym w poznaniu historii i kultury starożytnego Egiptu. Można pokusić się o stwierdzenie, że to najważniejszy zabytek starożytnego piśmiennictwa egipskiego, który obok grobowca Tutanchamona czy słynnych piramid stanowi też jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków starożytnego Egiptu. Dziś kamień z Rosetty można nieodpłatnie oglądać w British Museum w Londynie. 

Bibliografia:

POLECAMY

Chcesz zawsze wiedzieć: co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego w historii? Polecamy nasz newsletter – raz w tygodniu otrzymasz na swoją skrzynkę mailową podsumowanie artykułów, newsów i materiałów o książkach historycznych. Zapisz się za darmo!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone