Karol III – nieoczywiste fakty z życia monarchy [ZDJĘCIA]

opublikowano: 2023-05-08 05:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W dzieciństwie chciał być maszynistą, a potem marynarzem. Na objęcie tronu czekał aż 70 lat. Był pierwszym monarchą, który studiował i jedynym członkiem rodziny królewskiej, który wziął ślub cywilny. Garść ciekawostek na temat życia króla Wielkiej Brytanii znajdziesz w tekście.
REKLAMA

Przyszły król Wielkiej Brytanii urodził się 14 listopada 1948 roku w Pałacu Buckingham. Poród trwał 30 godzin, a do rozwiązania doszło poprzez cesarskie cięcie. Na zdjęciu rodzina królewska wraz z Karolem po ceremonii chrztu (fot. domena publiczna).

Karol dał się poznać jako człowiek wrażliwy na sztukę. W dzieciństwie uczył się gry na różnych instrumentach. W szkole brał udział w przedstawieniach teatralnych (wcielił się w Makbeta). W czasie studiów grał na wiolonczeli w orkiestrze uniwersyteckiej. Jest także autorem obrazów – środki z ich sprzedaży przeznaczone były na cele charytatywne. Na zdjęciu Karol spoglądający z okna w dniu koronacji jego matki Elżbiety na królową (fot. domena publiczna).

Choć nie słynął ze szczególnych talentów sportowych, to był na tym polu bardzo aktywny. Grywał w polo, nurkował, jeździł na nartach, a w czasach szkolnych był nawet kapitanem szkolnej drużyny piłkarskiej. Na zdjęciu podczas gry w krykieta (fot. domena publiczna).

Karol III jest pierwszym w historii rodziny królewskiej monarchą, który poszedł na studia – wybrał uniwersytet w Cambridge (a dokładnie Kolegium Trójcy Świętej), gdzie studiował archeologię, antropologię kultury i historię (fot. Allan warren, CC-BY-SA-3.0)

Karol III jest miłośnikiem herbaty – jego ulubiona to Darjeeling podawany z mlekiem i miodem. Monarcha nie jada lunchów, nie przepada za kawą i czekoladą, zaś jego ulubionym daniem są jajka zapiekane z serem (fot. Michal Stránský, CC BY-SA 4.0).

Oprócz tytulatury oficjalnej, Karolowi III nadano także tytuły okolicznościowe. Przykładowo w 2011 roku w Tanzanii nadano mu imię: Oloishiru Ingishi, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Pomocnik Krów”. Co ciekawe w 2012 roku to imię księcia nadano... żabie, zwanej dziś Hyloscirtus princecharlesi. Był to wyraz wdzięczności za wieloletnią działalność Karola na rzecz ochrony lasów deszczowych (fot. Dan Marsh, CC BY-SA 2.0; Arcasapos, CC BY-SA 3.0).

POLECAMY

Chcesz zawsze wiedzieć: co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego w historii? Polecamy nasz newsletter – raz w tygodniu otrzymasz na swoją skrzynkę mailową podsumowanie artykułów, newsów i materiałów o książkach historycznych. Zapisz się za darmo!

Źródła:

edukacja.rp.plreuters.comdw.comindependent.co.ukdailymail.co.uktheguardian.com

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na czterech kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone