Katalog, który przegląda się godzinami. Tysiące przedmiotów z rzeki w Amsterdamie

opublikowano: 2018-07-31, 14:16
wolna licencja
Tysiące przedmiotów, jakie znalazły się niegdyś na dnie rzeki Amstel, można przeglądać obecnie online. Niezwykły katalog mógł powstać dzięki... budowie metra.
reklama

W trakcie prac prowadzonych przy budowie pólnocno-południowej linii metra w Amsterdamie archeolodzy mieli okazję przeprowadzić badania w niezwykłym miejscu – fragmencie wysuszonego na potrzeby prac koryta rzeki Amstel (konkretnie chodzi o obecne kanały Damrak i Rokin, oryginalnie będące częściami właśnie Amstelu). Dzięki temu udało się odnaleźć ok. 700 tys. różnych obiektów.

Rzeka Amstel w Amsterdamie (fot. Benutzer:AlterVista, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Na bazie odkryć utworzono interaktywny, internetowy katalog, w którym można przeglądać – godzinami – tysiące przedmiotów. Są one pogrupowane chronologicznie, można więc zacząć przeglądanie od plastikowych żetonów z początku XXI w. i skończyć na np. kościach sprzed tysięcy lat. Po kliknięciu w poszczególne artefakty można przeczytać takie informacje, jak m.in. rozmiar danego przedmiotu, kraj pochodzenia i datę powstania. Strona pozwala także na oznaczanie najbardziej interesujących odbiorcę znalezisk i tworzenie własnych „kolekcji”.

Katalog online dostępny jest pod tym adresem – na stronie projektu „Below the Surface” („Pod powierzchnią”).

Źródło: Strona Below the Surface

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone