Katarzyna Hall: Jestem tu żeby słuchać

opublikowano: 2009-09-17 23:28
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Wystąpienie minister edukacji Katarzyny Hall na inauguracji XVIII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich zaskoczyło niemal wszystkich. Pierwotnie nie było w ogóle planowane i nie znalazło się w programie – ostatecznie potrwało ponad 20 minut.
REKLAMA
Minister Hall słucha wystąpień pozostałych uczestników inauguracji...

Minister, przemawiająca bezpośrednio po Lechu Kaczyńskim, zaczęła od wręczenia prezydentowi niewielkiego prezentu. Tajemnica nieprzewidzianego podarku szybko została wyjaśniona – Pani Hall podzieliła się nią z setkami zebranych, odpowiadając, w tym dość niecodziennym i mającym chyba inny cel momencie, na atak politycznego adwersarza. Kaczyńskiemu przekazała nową podstawę programową. Stwierdziła, że... zgadza się ze zdaniem prezydenta w sprawie miejsca historii w systemie nauczania i że to opracowanie wychodzi na przeciw tym postulatom. Jak podkreśliła minister, celem reformy jest przede wszystkim podniesienie rangi historii najnowszej w systemie nauczania. Pani Hall, niewątpliwie trafnie, spostrzegła, że w szkołach średnich często na XX wiek, a już szczególnie drugą jego połowę po prostu nie starcza czasu. Nowa konstrukcja programu sprawi, że czasu na historię najnowszą będzie sporo – podkreśliła szefowa resortu. Położyła nacisk także na konsultacje, które doprowadziły do wprowadzenia reformy i złożyła podziękowania uczestniczącym w nich osobom. Myślę, że ta konsultacja wiele dała – podkreśliła Pani minister.

Wystąpienie dotyczyło przede wszystkim reformy programowej, ale poruszono w nim też kilka innych kwestii. Minister zwróciła uwagę na wielką mnogość rocznic w nadchodzącym roku szkolnym. Wspomniała również o uruchomionej w dniu dzisiejszym rządowej stronie internetowej „Rok historii” (http://rokhistorii.men.gov.pl), mającej przede wszystkim charakter edukacyjny i kierowanej do nauczycieli. W lakoniczny sposób minister wspomniała o ważnych instytucjach popularyzujących historię najnowszą (np. o współpracującym z nami Ośrodku KARTA) oraz o nowych projektach muzealnych. Poruszyła też kwestię bardziej osobistą, mówiąc o chęci ustanowienia już w tym roku nagrody im. Anny Radziwiłł. Sama minister Hall opisała ją jako byłą członkinię rządu Tadeusza Mazowieckiego (konkretnie była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej), wychowankę Henryka Samsonowicza i... nauczycielkę Lecha Kaczyńskiego. Staram się kontynuować to, jak ona patrzyła na edukację – stwierdziła Pani minister, wspominając zmarłą w styczniu bieżącego roku Annę Radziwiłł. Zawsze ceniłam rozmowy z nią, jej refleksje o tym jak pilnować jakości w edukacji (...). Nowa podstawa programowa to też jej dzieło – dodała Katarzyna Hall, powracając do tematu reformy.

Temat ten rozpoczął jej wystąpienie i na nim się ono skończyło. Katarzyna Hall podkreśliła, że sama jest matematykiem. Zresztą przy tej okazji popełniła drobny lapsus słowny, mówiąc że przyjechała dyskutować o uczeniu... właśnie matematyki. Śmiech zebranych nie umknął uwadze przemawiającej, ale można było odnieść wrażenie, że nie dostrzegła jego przyczyny. W każdym razie zakończenie jej wystąpienia mogło rodzić sporo nadziei: Ja państwa przyjechałam słuchać (...). Wierzę, że podstawa programowa jest również oparta na słuchaniu – podsumowała, udając się następnie na dyskusję poświęconą reformie edukacji. W tym spotkaniu udział wziął nasz dziennikarz, wcześniej przeprowadzając krótki wywiad z Panią minister.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone