Katastrofa budowlana na Moście Poniatowskiego w Warszawie

opublikowano: 2022-02-10 11:10
wolna licencja
poleć artykuł:
Most Mikołajewski, most im. Cesarza Mikołaja II, Trzeci Most, a później dobrze znany nam most Księcia Józefa Poniatowskiego - to jeden z charakterystycznych elementów architektury Warszawy. To tam w maju 1926 roku doszło do pamiętnego spotkania prezydenta Stanisława Wojciechowskiego z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Obiekt budowany był w latach 1904-1914. Dziś trudno wyobrazić sobie przeprawę przez Wisłę bez niego, a przecież nie zawsze można było z niego korzystać. Poznajcie jego historię!
REKLAMA
Otwarcie odbudowanego mostu, 22 lipca 1946 r.

Zobacz także:

Most zbudowano według projektu inżynierów Mieczysława Marszewskiego, Bronisława Plebińskiego i Wacława Paszkowskiego. Rosyjskie władze wojskowe zdecydowały, że przy wjeździe muszą powstać wieżyce, które będą pełniły funkcje obronne. Początkowo planowano, że most będzie przeznaczony dla ruchu kolejowego, kołowego i pieszego, ale ostatecznie założenia te zmodyfikowano. Mówiło się, że miała to być największa warszawska inwestycja od czasu budowy systemu kanalizacji, a gdy w grę wchodzą duże pieniądze, może pojawić się także kwestia korupcji. Nie inaczej było tym razem. Most budowano bowiem w cieniu skandalu. Mieczysław Marszewski, który kierował pracami, przyjął łapówkę wynoszącą 100 tys. rubli.

Przeprawę otwarto oficjalnie 6 stycznia 1914 roku. Nie tylko ułatwiała podróż z jednej strony Wisły na drugą, ale miała też wpływ na rozwój Saskiej Kępy i Grochowa.

Most był kilkakrotnie niszczony. Najpierw w 1915 roku, kiedy wojska rosyjskie wycofywały się z Warszawy, wysadziły górne części dwóch filarów przeprawy. Obiekt odbudowano dopiero w latach 1921–1927. Następnie, 13 września 1944 roku podczas II wojny światowej został ponownie wysadzony w powietrze. Tym razem przez Niemców. Destrukcji uległy wówczas cztery stalowe przęsła łukowe mostu o łącznej długości 274 metrów i jedno żelbetowe przęsło wiaduktu długości 19 metrów. To nie wszystko, bowiem zniszczone zostały też filary mostu.

Odbudowa ruszyła tuż po wojnie. Zgodnie z planem rekonstrukcji mostu przewidywano jego częściowe oddanie do użytku na początku roku 1946, a całkowite ukończenie na miesiące letnie 1946 roku. Prace nad budową konstrukcji czterech przęseł realizowała huta „Pokój“ w Nowym Bytomiu oraz Wytwórnia Wagonów i Mostów w Chorzowie.

W „Sprawozdaniu z działalności komitetu województwa śląsko-dąbrowskiego dla odbudowy Warszawy w Katowicach”, zaznaczono, że „decyzja fundacji i budowy zapadła w Katowicach, w początkach czerwca 1945 r. Już 26. 6. prasa doniosła, że w hutach śląskich rozpoczęto prace nad konstrukcją mostu. Pierwsze pociągi z gotowymi elementami mostu wyszły z Chorzowa 23. 8. 1945 r.”.

Konstrukcja mostu ważąca 2200 ton została wykonana w 11 tygodni. Wszystko szło zgodnie z planem aż do 4 grudnia 1945 roku, kiedy miała miejsce katastrofa budowlana. Zawaliło się siedem łuków trzeciego przęsła. W wyniku zdarzenia śmierć poniosła jedna osoba, bowiem zginął 21-letni monter, a rannych zostało jeszcze dziewięć innych osób.

Finalnie, terminu oddania mostu do użytku udało się dotrzymać i nastąpiło to 22 lipca 1946 roku. Co ciekawe, uruchomiono też pierwsze powojenne tramwajowe połączenie dwóch brzegów Wisły. Kolejne zmiany w konstrukcji mostu nastąpiły w latach 1963–1966, kiedy zbudowano drugą łącznicę z Wisłostradą, a most poszerzono o 4 metry, które uzyskano kosztem likwidacji chodników i wnęk. Później, w latach 1985–1990, wymieniono konstrukcję stalową wiaduktu na nową. Ostatnie prace remontowe prowadzono w latach 2004-2005, kiedy to odnowiono obydwie wieżyczki na moście oraz od nowa zbudowano pawilony wiaduktu.

Bibliografia:

Encyklopedia Warszawy, Warszawa 1994.

J. Górski, Drugie narodziny miasta. Warszawa 1945. Warszawa, 1976.

Sprawozdaniu z działalności komitetu województwa śląsko-dąbrowskiego dla odbudowy Warszawy w Katowicach, Katowice 1946.

Polecamy e-booka Konrada Ruzika „Oblicza leninizmu”

Konrad Ruzik
„Oblicza leninizmu”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
129
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-51-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone