Katedra Notre-Dame: Szklany dach, szklarnia z ulami, iglica z nanotechnologią. Jak będzie wyglądała odbudowana świątynia?

opublikowano: 2019-04-29 15:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Dwa tygodnie po pożarze katedry Notre-Dame nie milkną echa tego tragicznego wydarzenia. Mnożą się także pomysły i koncepcje na odbudowę zawalonej wieży. Szklany dach? A może metalowa iglica? Szklarnia z ulami? Jak będzie wyglądała zrekonstruowana świątynia?
REKLAMA
Pożar katedry Notre-Dame z 15 kwietnia 2019 r. (fot.GodefroyParis , udostępniono na licencji CC BY-SA 4.0 )

Liczba pomysłów jest wprost proporcjonalna do liczby petycji przeciwko ich wprowadzeniu. Paryżanie nie chcą zmodernizowanej katedry, a jedynie wierne zrekonstruowanie tej zniszczonej. Z kolei architekci wyjaśniają, że budowla powinna reprezentować nowoczesne, francuskie społeczeństwo.

Premier Francji Edouard Philippe już dzień po pożarze ogłosił międzynarodowy konkurs na projekt rekonstrukcji zniszczonej iglicy, natomiast prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że odbudowa potrwa zaledwie 5 lat. Tymczasem eksperci mówią raczej o 50 latach.

Przypomnijmy, że pierwotna, 93-metrowa drewniano-ołowiana iglica została stworzona przez Eugene'a Viollet-le-Duca. Kto podejmie się jej odbudowy? Rozwiązanie przyniesie niebawem konkurs. Do rywalizacji stanie wiele firm architektonicznych z całego świata. Jedną z nim Cabinet Godart+Russel z Dijon. Jej przedstawiciele uchylili już rąbka tajemnicy i ujawnili swoją propozycję odbudowy iglicy.

Zamierzają wzbogacić średniowieczną świątynię o szklany dach. Natomiast sama iglica zostałaby wykonana z długich, miedzianych listew. Projekt ten nie przypadł do gustu Francuzom. Co więcej, wywołał liczne kontrowersje i lawinę petycji domagających się zagwarantowania tego, że katedra zostanie zrekonstruowana, a nie liftingowana. Sygnatariusze sprzeciwiają się eklektycznym rozwiązaniom polegającym na mieszaniu stylu gotyckiego z nowoczesną architekturą.

Swój projekt ujawnił także belgijski artysta, Frederik De Wilde. Zgodnie z jego koncepcją iglica będzie czarna. Jak czytamy na portalu www.niedziela.be:

Czarniejsza od czarnej iglica będzie się wznosić się jak feniks powstały z popiołów Notre-Dame i ma być śladem tego dramatu. Do pokazania tej straty zostanie użyty najciemniejszy materiał, jaki istnieje - uzasadnił swój projekt De Wilde.

Co ciekawe, Belg zamierza wprowadzić do średniowiecznej świątyni nanotechnologię, która symbolicznie połączy przeszłość z teraźniejszością i doda katedrze współczesnego charakteru.

REKLAMA

Wśród uczestników konkursu będzie też Polak

W międzynarodowym gronie architektów startujących w konkursie będzie także Polak. Jak donosi portal www.noizz.pl, chęć udziału w konkursie zapowiedział Robert Konieczny z Katowic, założyciel i właściciel KWK Promes, a także jeden z najbardziej znanych polskich architektów. Architekt przyznaje, że pomysł startu w konkursie jest brany pod uwagę, jednakże jeszcze za wcześnie na przedstawienie autorskiej koncepcji. Konieczny podkreśla jednak, że projekt powinien stanowić twórczą reinterpretacją pierwowzoru. Co prawda musi się opierać się na przeszłości, ale nie może dosłownie naśladować dawnych rozwiązań architektonicznych.

Szklarnia i pasieka w Notre-Dame

Pojawiły się też inne ciekawe pomysły. Studio NAB proponuje stworzenie na dachu edukacyjnej szklarni. Planuje budowę olbrzymiego pasażu. Co więcej, sercem koncepcji jest iglica, która ma zostać przemieniona w.... olbrzymią pasiekę z dużą liczbą uli. Paryscy architekci słyną z niekonwencjonalnych rozwiązań. Tym razem zachęcają do transformacji budynku sakralnego, tak by lepiej mógł służyć społeczeństwu. W ich przekonaniu projekt ten wzbogaci zabytek stanowiący część dziedzictwa kulturowego Francji, ponieważ powstanie przestrzeń integrująca paryżan, miejsce dyskusji i edukacji ekologicznej. Architekci planują także wykorzystanie starych materiałów, ponieważ drewniany szkielet dachu planują przetworzyć, wykonując drewniane donice zdobiące szklarnię.

Swój pomysł na odbudowę Notre-Dame ma także brytyjski architekt Norman Forester. Zaproponował on rekonstrukcję w stylu modernistycznym. Innym koncept ma architekt Rudy Ricciotti, który na łamach dziennika „La Provence”, przedstawił projekt obejmujący betonowe liany o średnicy 4 cm.

Jaki projekt finalnie wygra? Czy Notre-Dame odzyska dawny blask? A może zyska nowoczesną formę? O jej przyszłości możemy jedynie gdybać. Sukcesywnie pojawiają się kolejne pomysły na odbudowę katedry, o których będziemy Państwa informować na bieżąco.

Źródła:

www.rmf24.pl, www.planeta.pl, www.niedziela.be, www.noizz.pl https://www.studionab.fr/press, www.designboom.com

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone