Kneset odrzucił wniosek o uznanie rzezi Ormian za ludobójstwo

opublikowano: 2018-02-16 09:02
wolna licencja
poleć artykuł:
Parlament Izraela – Kneset odrzucił w środę we wstępnym głosowaniu wniosek o uznanie rzezi Ormian za ludobójstwo.
REKLAMA

Wnioskodawcą projektu w tej sprawie był Yair Lapid, były minister finansów Izraela i lider ugrupowania Yesh Atid (Jest Przyszłość), który w Polsce znany jest przede wszystkim z kontrowersyjnych wypowiedzi dot. polskich obozów śmierci. Lapid stwierdził, że „nie ma powodu by Kneset reprezentujący naród, który przeszedł przez Holocaust, nie uznał ludobójstwa Ormian oraz nie ustanowił dnia pamięci tych wydarzeń”.

Wiceminister spraw zagranicznych Izraela Cippi Chotoweli przypomniała, że wysłała ona delegację parlamentarną na uroczystości upamiętnienia ofiar ludobójstwa w Erewaniu w setną rocznicę rozpoczęcia rzezi (było to w 2015 r.), ale nie przyjmie oficjalnego stanowiska w tej kwestii „ze względu na jej złożoność i dyplomatyczne reperkusje, a także dlatego, że sprawa ma wyraźne tło polityczne”.

Przewodniczący Knesetu Juli-Jo’el Edelstein już w 2015 r. wezwał rząd do zmiany stanowiska w sprawie ludobójstwa Ormian, z kolei w 2016 r. ludobójstwo uznał Komitet Edukacyjny Knesetu.

Kwiecień 1915: ludność ormiańska eskortowana do więzienia przez uzbrojonych żołnierzy osmańskich (domena publiczna).

Ludobójstwem Ormian określa się masowe mordy i deportacje dokonane w latach 1915-1917 na ludności ormiańskiej zamieszkującej Imperium Osmańskie. Za ich początek uznaje się wydanie przez turecki rząd 24 kwietnia 1915 r. rozporządzenia nakazującego aresztowanie ormiańskiej inteligencji. Według szacunków mogło zginąć nawet ok. 1,5 miliona ludzi. Turcja do dziś zaprzecza ludobójstwu, co ma znaczne odbicie w funkcjonowaniu tego kraju na arenie międzynarodowej. Tylko część państw świata uznała rzeź Ormian za ludobójstwo – Polska zrobiła to oficjalnie w 2005 roku.

Źródła: jpost.com, tvp.info

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone