„Kobieta na Kresach...” – Międzynarodowa konferencja naukowa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Celem dwudniowych obrad jest przybliżenie słabiej dotąd analizowanych aspektów historii wschodnich województw II RP i zwrócenie uwagi na postaci kobiet, które wpływały na wydarzenia i społeczność poprzez naukę, krzewienie patriotyzmu, oświatę, sztukę czy działalność stowarzyszeniową. Są wśród nich lekarki (jak Halina Jankowska, Karola Uniechowska), artystki (np. Luna Amelia Drexlerówna, Anna Bilińska-Bohdanowicz, Teresa Roszkowska), poetki, publicystki (Helena Romer-Ochenkowska), autorki znakomitych fotografii (Janina Mierzecka), nauczycielki i działaczki.
W czasie konferencji odbędą się wystąpienia ponad 30 prelegentów z ośrodków naukowych i kulturalnych z Polski, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest otwarcie wystawy „Drohobycz – miasto jedyne na świecie”. To tylko niektóre z punktów programu konferencji organizowanej przez Dział Kresów i Kultur Pogranicza MGB oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.
Ekspozycja „Drohobycz – miasto jedyne na świecie” poprzez oryginalne dokumenty, mapy, zdjęcia oraz pamiątki przywraca pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy ziemi drohobyckiej i ukazuje migawki codzienności w „kresowym trójmieście”: Drohobyczu, Borysławiu, Truskawcu. Pozwala przyjrzeć się biogramom związanych z tą ziemią postaci (m.in. Brunona Schulza, Kazimierza Wierzyńskiego, gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, Maurycego Gottlieba) oraz ich twórczości. Wśród prezentowanych obrazów i grafik znajdują się dzieła Antoniego Langego, Leopolda Gottlieba, Brunona Schulza, Feliksa Lachowicza czy Wilhelma Leopolskiego. Na zwiedzających czeka także pokaz filmu poświęconego Drohobyczowi.

Dziś wielu Kresowian i ich potomków mieszka w Bytomiu – mieście partnerskim Drohobycza, jednak nie tylko dla nich problematyka niegdysiejszych polskich ziem jest wciąż aktualna. Konferencja i wystawa to okazja do mówienia o przeszłości, przywracania pamięci o korzeniach, jak również szansa na dialog międzykulturowy i myślenie o tym, co przed nami.
Konferencja „Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”
13–14 listopada, godz. czwartek: 10.00–18.45, piątek: 9.00–17.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Gorczyckiego
Wystawa „Drohobycz – miasto jedyne na świecie”
wernisaż: 13 listopada (czwartek), godz. 14.00
Czas trwania wystawy: 13 listopada 2014–25 stycznia 2015
Kurator: Mieczysław Dobkowski
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2