„Kobieta na Kresach...” – Międzynarodowa konferencja naukowa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

opublikowano: 2014-10-28, 17:30
wszelkie prawa zastrzeżone
Kim były Kresowianki? Jak wyglądało ich życie w minionych dwóch wiekach? Te i inne pytania będą niejednokrotnie powracać podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”, która w dniach 13–14 listopada odbędzie się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Towarzyszyć jej będzie wernisaż wystawy „Drohobycz – miasto jedyne na świecie”. Oba wydarzenia organizowane są pod patronatem Histmag.org!
reklama

Celem dwudniowych obrad jest przybliżenie słabiej dotąd analizowanych aspektów historii wschodnich województw II RP i zwrócenie uwagi na postaci kobiet, które wpływały na wydarzenia i społeczność poprzez naukę, krzewienie patriotyzmu, oświatę, sztukę czy działalność stowarzyszeniową. Są wśród nich lekarki (jak Halina Jankowska, Karola Uniechowska), artystki (np. Luna Amelia Drexlerówna, Anna Bilińska-Bohdanowicz, Teresa Roszkowska), poetki, publicystki (Helena Romer-Ochenkowska), autorki znakomitych fotografii (Janina Mierzecka), nauczycielki i działaczki.

W czasie konferencji odbędą się wystąpienia ponad 30 prelegentów z ośrodków naukowych i kulturalnych z Polski, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Wydarzeniem towarzyszącym konferencji jest otwarcie wystawy „Drohobycz – miasto jedyne na świecie”. To tylko niektóre z punktów programu konferencji organizowanej przez Dział Kresów i Kultur Pogranicza MGB oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Ekspozycja „Drohobycz – miasto jedyne na świecie” poprzez oryginalne dokumenty, mapy, zdjęcia oraz pamiątki przywraca pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy ziemi drohobyckiej i ukazuje migawki codzienności w „kresowym trójmieście”: Drohobyczu, Borysławiu, Truskawcu. Pozwala przyjrzeć się biogramom związanych z tą ziemią postaci (m.in. Brunona Schulza, Kazimierza Wierzyńskiego, gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, Maurycego Gottlieba) oraz ich twórczości. Wśród prezentowanych obrazów i grafik znajdują się dzieła Antoniego Langego, Leopolda Gottlieba, Brunona Schulza, Feliksa Lachowicza czy Wilhelma Leopolskiego. Na zwiedzających czeka także pokaz filmu poświęconego Drohobyczowi.

Na zdjęciu pocztówka ze zbiorów Działu Kresów i Kultur Pogranicza MGB

Dziś wielu Kresowian i ich potomków mieszka w Bytomiu – mieście partnerskim Drohobycza, jednak nie tylko dla nich problematyka niegdysiejszych polskich ziem jest wciąż aktualna. Konferencja i wystawa to okazja do mówienia o przeszłości, przywracania pamięci o korzeniach, jak również szansa na dialog międzykulturowy i myślenie o tym, co przed nami.

Konferencja „Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”

13–14 listopada, godz. czwartek: 10.00–18.45, piątek: 9.00–17.00

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Gorczyckiego

Wystawa „Drohobycz – miasto jedyne na świecie”

wernisaż: 13 listopada (czwartek), godz. 14.00

Czas trwania wystawy: 13 listopada 2014–25 stycznia 2015

Kurator: Mieczysław Dobkowski

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone