Kobiety w czasie powstania warszawskiego – pokazy filmów w Warszawie

opublikowano: 2010-02-12, 17:59
wszelkie prawa zastrzeżone
W sobotę 20 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędą się pokazy dwóch filmów dokumentalnych - „Powstania w bluzce w kwiatki” oraz „Konspiratorek”. Bohaterkami obu obrazów są kobiety, które przebywały w Warszawie w czasie powstania warszawskiego – które w nim walczyły lub ukrywały się, były łączniczkami, sanitariuszkami, czy szyfrantkami.
reklama

Okres powstania był tragicznym, ale najważniejszym i najszczęśliwszym czasem mojego życia. My wiedziałyśmy, że robimy coś ważnego, bardzo byłyśmy z tego dumne. Byłyśmy w konspiracji, wszystko było tajne, często nawet nie znałyśmy swoich nazwisk. Wpojono nam to tak głęboko, że widząc własną matkę, byłyśmy w stanie udawać, że jej nie znamy. Dla bezpieczeństwa swojego i innych najlepiej było wiedzieć jak najmniej - mówiła jedna z bohaterek „Konspiratorek”. Sam dokument zaczyna się od 1945 roku, gdy na froncie zachodnim Polscy żołnierze natrafiają w Emsland na obóz jeniecki. Ku ich wielkiemu zdziwieniu odkrywają 1726 głównie młodych i atrakcyjnych kobiet. To Polki! Czyżby kobiety-żołnierze? Czegoś takiego nie było od czasów wojsk Amazonek… Ta nietypowa tematyka w ujęciu niemieckiego reżysera okazuje się być plastycznym dokumentem pozwalającym widzowi zrozumieć traumę jaką przeżyły te odważne kobiety, ale i przyjaźń, która połączyła ich na całe życie – piszą organizatorzy spotkania.

W spotkaniu udział wezmą bohaterki powstania oraz reżyser „Konspiratorek” Paul Meyer.

Filmik promujący projekt „Życie codzienne kobiet w czasie Powstania Warszawskiego”:

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Kredytowa 1, Warszawa, wstęp wolny

Zobacz też:

reklama
Komentarze
o autorze
Grażyna Latos
Absolwentka Szkoły Gender Mainstreaming oraz Akademii Media i Gender w IBL PAN. Jedna z autorek publikacji „20 lat 20 zmian. Kobiety w Polsce w okresie transformacji 1989-2009”. Współpracuje z Fundacją Feminoteką oraz Fundacją Gender Center. Od lipca 2008 roku stała publicystka „Histmaga”. Od marca 2009 do czerwca 2010 w składzie redakcji. Do września 2011 członkini rady merytorycznej.
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone