„Kolejki” wróciły do sklepów

opublikowano: 2011-07-14 14:39
wolna licencja
poleć artykuł:
„Kolejka”, planszowa gra edukacyjna przygotowana przez IPN, która stała się prawdziwym hitem i błyskawicznie zniknęła ze sklepów, jest ponownie dostępna w sprzedaży.
REKLAMA
Karol Madaj podczas promocji gry 5 lutego 2011 roku

W lutym 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował planszową edukacyjną grę historyczną „Kolejka”. Opowiada ona o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Jak wyjaśnia Karol Madaj, autor gier edukacyjnych publikowanych przez IPN, zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i zdobyć wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…

O publikacji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej donosiły media w ponad 150 krajach świata – mówi dr Andrzej Zawistowski, zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN i konsultant merytoryczny gry – Informacje o „Kolejce” pojawiły się na kilkudziesięciu tysiącach witryn internetowych, a także w stacjach radiowych i telewizyjnych oraz prasie. Uwagę poświęciły jej globalne serwisy informacyjne, m.in. BBC, CNN, Fox News, Associated Press. W doniesieniach podkreślano innowacyjność pomysłu, jakim była edukacja poprzez grę planszową. (W USA doniesienia o „Kolejce” często tytułowano „A History Lesson in a Box”). Wśród anglojęzycznych komentarzy pojawiały się wypowiedzi nauczycieli z prośbami o publikację „Kolejki” w innych językach.

Olbrzymie zainteresowanie grą spowodowało, iż cały jej nakład rozszedł się w 100 godzin od premiery. Dla wielu amatorów gier planszowych, nauczycieli wykorzystujących grę w edukacji, a także pasjonatów dziejów Polski jedyną drogą zdobycia gry stały się internetowe aukcje, na których cena „Kolejki” przebijała cenę detaliczną nawet o 1100%. IPN, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, przygotował dodruk gry, która 15 lipca trafi na rynek. Odpowiadając na olbrzymie zainteresowanie „Kolejką” poza Polską, przygotowana została także jej wersja anglojęzyczna, którą można uzupełnić polskie wydanie gry. Wersję tę będzie można w najbliższych dniach pobrać bezpłatnie ze strony www.ipn.gov.pl/gry.

W najbliższych dniach w „Histmagu” opublikujemy recenzję „Kolejki”.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone