„Kolektywizacja polskiej wsi w PRL. Walka o ziemię” – „Rzecz Historyczna” Muzeum Historii Polski

opublikowano: 2023-12-13 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Dlaczego historia ma znaczenie? To wyjaśnia nowy projekt Muzeum Historii Polski. „Rzecz Historyczna” to seria opowieści o najważniejszych wydarzeniach z dziejów naszego kraju. Na poważnie i profesjonalnie, ale bez grama nudy!
REKLAMA
Fot. Screenshot z kanału YouTube Muzeum Historii Polski w Warszawie

Premierowe odcinki „Rzeczy Historycznej” znajdziecie co dwa tygodnie na kanale Muzeum Historii Polski na YouTube, zawsze we środy o godzinie 15.00. Dziś zapraszamy do obejrzenia odcinka pt. „Kolektywizacja polskiej wsi w PRL. Walka o ziemię”.

Kołchoz był symbolem triumfu komunistycznego systemu nad społeczeństwem. Zwycięstwa, jakie udało się władzy odnieść nad jednostką w Związku Sowieckim. Dziś dla nas to słowo jest synonimem nie tylko nieefektywnego, prymitywnego miejsca produkcji, ale także sposobu na zniewolenie człowieka.

Po II wojnie światowej komunistyczne władze miały problem. Pomimo prób i starań, nie udało im się jej stworzyć w Polsce kołchozów na wzór sowiecki. Opór ze strony mieszkańców wsi był na tyle silny, że powstałe kolektywne gospodarstwa nie miały większego znaczenia dla produkcji rolniczej. Co odróżniało Polskę od wszystkich pozostałych krajów rządzonych przez komunistów.

Dlaczego tak się stało? Co zdecydowało o niechęci polskiej wsi do wprowadzonych przez komunistów rozwiązań? O tym, jak to wszystko wyglądało i kto próbował na wsi zbierać polityczne żniwa opowiemy w tym odcinku "Rzeczy Historycznej".

Zapraszamy do oglądania „Rzeczy Historycznej” na kanale YouTube Muzeum Historii PolskiTo cykl, w którym w popularnej formie opowiadamy o historii. Sięgamy do tematów interesujących, niekiedy kontrowersyjnych, ale zawsze: ważnych. Przypomnimy niezwykłe postaci, niecodzienne wydarzenia i próbujemy zrozumieć, dlaczego historia ma dla nas znaczenie dziś.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone