Komiksy Skarżyńskiego w Krakowie
Szerszemu gronu prof. Jerzy Skarżyński znany jest jako scenograf teatralny oraz filmowy. Pracował m.in. z Kantorem, Grotowskim, Wajdą, Polańskim i wieloma innymi wybitnymi postaciami teatru i kina. Wystawa w krakowskim salonie antykwarycznym Nautilus ma pokazać inną, być może mniej znaną, stronę wszechstronnej twórczości Skarżyńskiego.
Fanom komiksu Skarżyński znany jest przede wszystkim jako twórca sześcioczęściowego cyklu „Janosik” narysowanego w roku 1972 do tekstu Tadeusza Kwiatkowskiego. Wkrótce po opublikowaniu komiks ten został nagrodzony na XI Międzynarodowym Salonie Komiksu i Animacji w Lucce we Włoszech. „Janosik” zwiastował przełom. Energiczna kreska, zredukowanie tekstu do minimum oraz cała plansza jako główna jednostka organizacyjna (a nie jak dotąd kadr) wyróżniały dzieło Skarżyńskiego na tle ówczesnych polskich komiksów.
Na wystawie można zobaczyć nie tylko „Janosika”, ale także projekty ilustracji do książki Cortazara „Fantomas przeciw wielonarodowym wampirom” z 1979 r. Ponoć argentyński pisarz właśnie to wydanie z komiksem Skarżyńskiego upodobał sobie najbardziej. W „Fantomasie” mamy okazje zobaczyć jak poprzez brak kadrowania, a płynnie zlewające się sceny, malarskie umiejętności Skarżyńskiego uwydatniają się w komiksie.
W Krakowie możemy zapoznać się także z materiałami do komiksu „P.E.”, który nigdy nie ukazał się drukiem. Co ciekawe, nie zawiera on w ogóle tekstu w tzw. dymkach, ani żadnego dialogu.
Krakowską wystawę z pewnością warto odwiedzić, choćby dlatego, że komiksy Skarżyńskiego wpisały się na stałe w polską (i nie tylko) historię tego gatunku.
źródło: www.antique.com.pl