Komunistyczne archiwa wreszcie jawne

opublikowano: 2007-07-08 21:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Na razie nie w Polsce, ale w Rosji. Tamtejsza Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o odtajnieniu materiałów archiwalnych z czasów masowych represji w latach 1920-50. Dostęp do dokumentów uzyskają m.in. krewni ofiar.
REKLAMA

Dzisiejsza decyzja FSB jest kolejnym krokiem długiego procesu odtajniania materiałów bezpieki. W 1992 roku ówczesny prezydent Borys Jelcyn wydał dekret o zdjęciu tajnych pieczęci z aktów prawnych, które stały się podstawą masowych represji i zamachów na prawa człowieka. Jednak odpowiednie urzędy o stosowaniu przepisów dekretu szybko zapomniały.

Teraz z archiwalnymi dokumentami zapozna się każdy, kto zwróci się do stosownego urzędu FSB i wyjaśni, w jakim celu chce poznać ich zawartość. Dane dotyczące etatowych tajnych pracowników organów bezpieczeństwa i ich tajnych współpracowników pozostaną jednak tajne.

Weteranka ruchu obrony praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa powiedziała agencji AP, że dekret z 1992 roku zezwalał krewnym, aktywistom ruchu i dziennikarzom na wgląd do utajnionych wcześniej materiałów. Dostęp do nich ograniczono jednak pod koniec lat 90. bez żadnych wyjaśnień. Aleksiejewa mówi, że archiwa były ponownie zamknięte przez ostatnie siedem lat, toteż sądzi, że FSB obecnie zniosła te właśnie ograniczenia.

Wiadomość za TVN24.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rodak
Absolwent politologii i student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z redakcją „Życia Warszawy” i branżowego miesięcznika poświęconego samorządowi terytorialnemu „Forum Samorządowe”. Obecnie pracuje w administracji rządowej, czym, jak mówi, zdradził swoją miłość do samorządu terytorialnego. Jest fanatycznym kibicem snookera i włoskiego futbolu. Do końca 2007 roku blisko współpracował z redakcją „Histmaga”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone