Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy” pod patronatem Histmag.org

opublikowano: 2023-06-27 05:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”. Colloquium VI: Stereotypizacja w badaniach nad relacjami polsko-żydowskimi odbędzie się 29 czerwca 2023 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5. Spotkanie badaczy rozpocznie się o godzinie 15:00.
REKLAMA

To kolejna już edycja konferencji naukowej, poświęconej relacjom polsko-żydowskim w XX w., które budziły i budzą wśród historyków oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych niesłabnące zainteresowanie. Tematem przewodnim konferencji będzie problem stereotypizacji w badaniach naukowych. Coraz częściej spotykamy się bowiem z problemem występowania generalizacji, które wpływają i utrudniają rzeczową analizę konkretnych zachowań ludzkich, zjawisk czy zdarzeń. Tendencyjny wybór przedstawianych faktów, swoiste rozłożenie akcentów w narracji, absolutyzowanie pewnych zjawisk oraz dążenie do maksymalnych uproszczeń sprzyja powstawaniu dezinformacji i konstruowaniu mitologii zaburzającej możliwości dochodzenia do prawdy historycznej.

Na bariery wytworzone przez różnice języka, wyznania, obyczajowości i kultury, nakładały się także obopólne stereotypy i uprzedzenia. Emocje i „gorące” polemiki niejednokrotnie przesłaniają ustalenia będące wynikiem badań naukowych. Uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz badanej rzeczywistości niesie za sobą poważne konsekwencje dla właściwego rozwoju badań oraz wizerunku świata nauki w oczach opinii publicznej.

Konferencje i spotkania dotyczące powyższej tematyki, w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN: „Dzieje Żydów w Polsce i stosunki polsko-żydowskie w latach 1917-1990”, organizowane są w Kielcach od 2016 r. a zaplanowana w tym roku debata jest kolejnym wydarzeniem z tego cyklu.

Program konferencji:

15:00 – 15:15 – Otwarcie obrad

15:15 – 15:40 – „Uogólnienia i uproszczenia we współczesnej debacie o historii Polski w XX wieku” – prof. dr hab. Marek Wierzbicki (IPN Lublin/KUL)

15:40 – 16:05 – „Stereotypy w mikrohistorii na przykładzie badań relacji polsko-żydowskich w woj. kieleckim (1919-1939)” – dr hab. prof.. UJK Edyta Majcher-Ociesa (IH UJK Kielce)

16:05 – 16:30 – „Stereotypizacja mniejszości żydowskiej w propagandzie i działalności Stronnictwa Narodowego w woj. kieleckim (1929-1939)” – dr Łukasz Ospara

16:30 – 16:50 – Przerwa

16:50 – 17:15 – „Wpływ propagandy niemieckiej na ugruntowanie stereotypów antyżydowskich w Generalnym Gubernatorstwie (na przykładzie dystryktu radomskiego)” – dr Monika Napora (UMCS)

17:15 – 17:40 – „Polacy z czasów okupacji niemieckiej w świetle żydowskiej oral history na przykładzie Shoah Foundation” – Tomasz Gonet (IPN Katowice)

17:40 – 18:05 – „Obraz Polaków w żydowskich księgach pamięci powstałych w II połowie XX wieku” – dr Alicja Gontarek (IPN Lublin/UMCS)

18:05 – 18:30 – „Mitologia pogromu. O stereotypach wpływających i utrudniających badania nad pogromem Żydów w Kielcach 4 lipca 1946 r.” – dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki (IPN Kielce)

18:30 – 19:00 – Dyskusja i zamknięcie obrad

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone